700 lat temu papież rozstrzygnął spór polsko-krzyżacki o Pomorze. Do obiegu trafia okolicznościowa kartka pocztowa i znaczek



Proces rozpoczął się rok wcześniej – dokładnie 14 kwietnia 1320 roku w Inowrocławiu. Dla podkreślenia tego aspektu Inowrocławski Klub Dyskusyjny wraz z Pocztą Polską wprowadził dzisiaj do obiegu kartkę pocztową oraz znaczek pocztowy, które można dzisiaj kupić w Urzędzie Pocztowym w Inowrocławiu oraz w Bydgoszczy. Znaczka nawiązuje do Inowrocławia oraz ówczesnego władcy Polski króla Władysława Łokietka.

Papież Jan XXII do wydania wyroku w sporze pomiędzy Polską i zakonem wyznaczył trzech biskupów na sędziów: Janisława – arcybiskupa gnieźnieńskiego, Domarta – biskupa poznańskiego i Mikołaja – opata mogileńskich benedyktynów. Na 14 kwietnia 1320 roku wyznaczono pierwszą rozprawę. Do Inowrocławia przybyła również grupa reprezentantów króla: Filip – kanclerz wielkopolski, Zbyszek – podkanclerz krakowski, Jan – królewski kapelan. Krzyżaków reprezentował Zygfryd z Papowa Biskupiego, duchowny i członek zakonu. Przedstawił on pełnomocnictwo wydane mu przez landmistrza pod datą 10 kwietnia za zgodą braci zakonnych.

 

 

Po kilku miesiącach – 10 lutego 1321 roku w kościele św. Mikołaja w Inowrocławiu ogłoszono wyrok, który nakazywał Zakonowi Krzyżackiemu oddanie Polsce Pomorza Gdańskiego.

 

Inicjatorem okolicznościowego znaczka pocztowego i kartki pocztowej jest inowrocławski radny, jednocześnie wiceprezes Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego Maciej Basiński.