Ambasador Węgier weekend spędziła w Bydgoszczy. Pretekstem było wspomnienie autora koncepcji budowy Kanału Bydgoskiego



– Obecność rzeki w mieście daje specjalną atmosferę dla miasta – powiedziała nam Orsolya Zszuzsanna Kovacs, ambasador Węgier w Polsce. Bydgoszcz podobnie jak stolica Węgier Budapeszt jest miastem przecinanym przez rzekę, a w zachodniej części miasta przez Kanał Bydgoski.


Konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak zorganizował w sobotę rejs Brdą i Kanałem Bydgoskim oraz piknik węgierski w zimnych wodach dla upamiętniania Ferenca Czakiego, kartografa na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który jako pierwszy zaprezentował koncepcję połączenia Wisły z Odrą poprzez budowę Kanału Bydgoskiego. Inicjatywa Czakiego zyskała aprobatę, ale nie zdążono jej zrealizować z uwagi na rozbiory. Kanał zbudowano już po włączeniu Bydgoszczy do Prus.

 

– Bardzo się cieszymy, że w pierwszym dniu, w którym można przebywać na świeżym powietrzu bez maseczek, odbędzie się piknik węgierski poświęcony pamięci Ferenca Czakiego – mówi ambasador Orsolya Zszuzsanna Kovacs – W Bydgoszczy jest tyle pamiątek węgierskich dzięki zaangażowaniu pana konsula Marka Pietrzaka, było dla mnie jednoznaczne, że muszę tutaj przyjechać.

 

Najżywsze relacje pomiędzy Polakami i Węgrami zawsze były na południu kraju, przede wszystkim w Krakowie, co wiąże się chociażby z tym, że tamtej region przez ponad 100 lat tworzył jedno państwo w dynastii Habsburgów, najpierw Austrię, potem Austro-Węgry. Ambasador Kovacs przyznaje, że Bydgoszcz pokazuje, że również w północnej Polsce budowane były wspólne polsko-węgierskie relacje – Tak tradycyjnie i historycznie generalnie południowa Polska się wiąże z Węgrami, ale jak popatrzymy na historię to widzimy, że i w Gdańsku są węgierskie pamiątki, no i w Bydgoszczy jest bardzo dużo i pomników, i pamiątek, i wydarzeń które wzmacniają naszą przyjaźń polsko-węgierską.

 


 

W 2017 roku na północnym nabrzeżu Brdy, tuż przy Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, ulokowano rzeźbę flisaka Czakiego, która upamiętnia postać węgierskiego kartografa. Rzeźbę współfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier. W sobotę konsul Pietrzak dziękował za życzliwość dla tego projektu byłemu dyrektorowi Węgierskiego Instytutu Kultury w Polsce dr. János Tischler oraz pierwszemu ambasadorowi Węgier w Polsce po upadku komunizmu Ákosowi Engelmayerowi.

 

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/omwCjT-TGw4″ title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]