Będzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Będzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Rada Miasta uchwaliła w środę 26 maja zasady procedowania obywatelskich projektów uchwał. Istotna zmiana zakłada, iż zanim rozpoczniemy zbiórkę podpisów musimy powołać komitet inicjatywny oraz powiadomić o tym Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, co spowoduje zarejestrowanie wniosku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uprawnione są Komitety Obywatelskie, które tworzy przynajmniej 3 mieszkańców Bydgoszczy. Niezwłocznie po zawiązaniu Komitetu Obywatelskiego, należy o tym zawiadomić Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, które informacje o tym zamieści na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Dopiero wtedy będzie można zacząć zbierać podpisy. Ma to na celu umożliwienie społecznej kontroli inicjatyw uchwałodawczych, bowiem każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić w internecie kto i w jakiej sprawie zbiera podpisy.

 

Żeby projekt obywatelski trafił pod obrady Rady Miasta Bydgoszczy konieczne jest podpisanie go przez przynajmniej 300 mieszkańców Bydgoszczy.

 

Chodzi o ochronę przed nadużyciami

We wrześniu ubiegłego roku ujawniliśmy, że nie rozliczono się zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ,,Bydgoszcz wolna od ideologii LGBT”. W maju 2019 roku zbiórkę podpisów pod tym projektem rozpoczął na konferencji prasowej Krzysztof Drozdowski, wówczas kandydat do Parlamentu Europejskiego. Do dzisiaj nie wyjaśnił co się z tymi podpisami pod projektem, które zawierały takie dane osobowe jak adresy zamieszkania i numer pesel.

 

Nie jest tajemnicą ,że ta sprawa była przyczyną uchwalenia przez Radę Miasta nowych zasad, które poprzez większą kontrolę społeczną, mają przeciwdziałać tego typu sytuacjom w przyszłości.