Bitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

11 stycznia 1919 roku stoczona została druga bitwa o Szubin, a zarazem najbardziej istotna. Dzisiaj w 102 rocznicę tego wydarzenia hołd powstańcom oddali wieczorem kibice Zawiszy z Bydgoszczy z Inowrocławia. Przed południem na szubiński cmentarz udała się też delegacja władz samorządowych.

Przed rokiem uroczystości były połączone z odsłonięciem odbudowanego Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich, zniszczonego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Dzisiaj tak okazałe uroczystości były niemożliwe przez pandemię. Kibice Zawiszy zorganizowali jednak dość ciekawe widowisko z użyciem pirotechniki.

 

{youtube}Dun3bzfhe5w{/youtube}

 

W styczniu 1919 roku Szubin odgrywał dość strategiczną rolę, po tym jak 6 stycznia powstańcy zajęli Inowrocław. Utrzymanie Szubina dawało Niemcom pozycję do ewentualnego kontrataku i próby odzyskania Inowrocławia, z kolei jego utrata Szubina zbliżyłaby powstańców do podjęcia próby wyzwalania Bydgoszczy.

 

Powstańcy pierwszy raz Szubin próbowali zdobyć już 8 stycznia, ta próba zakończyła się porażką, która nieco skomplikowała sytuację na froncie. Drugą próbę podjęto 11 stycznia. Tego dnia broniące miasto siły niemieckie w liczbie 400 żołnierzy, wspartych baterią artylerii oraz 8 ckm, zaatakowało 1500 powstańców dowodzonych przez późniejszego generała Kazimierza Grudzielskiego zaatakowała miasto od północy i zachodu. Po zaciętych walkach Niemcy musieli wycofać się na dworzec kolejowy, gdzie liczyli na posiłki przybyłe z Bydgoszczy. Wsparcie jednak nie dotarło, dlatego Niemcy ostatecznie skapitulowali. Za zdobycie Szubina Grudzielski otrzymał Order Virtuti Militari V klasy.

 

Mapa bitewna autorstwa IPN