Bliżej wprowadzenia Parku Kulturowego

Na Rondzie Jagiellonów możemy od czasu do czasu obserwować na ścianach budynków ogromne nośniki reklamowe, wkrótce będą mogły one się pojawiać jedynie po wschodniej stronie ronda, bowiem zachodnia jego część będzie objęta zakazem w ramach Parku Kulturowego. To tylko jeden z praktycznych przykładów, w jakim szykowane są zmiany w mieście, w celu ochrony krajobrazu.

 

W lutym Rada Miasta przyjęła zapisy Parku Kulturowego Stare Miasto, które zostały przekazane do uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Ochrony Zabytków. Jak się dowiedzieliśmy w tej instytucji – już 17 marca Konserwator odesłał projekt do bydgoskiego samorządu, w kilku miejscach wskazując nawet na potrzebę zaostrzenia restrykcji. Oznacza to, że Rada Miasta może utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto już ostatecznie uchwalić.

 

Zgodnie z zapisami Parku Kulturowego ten obiekt będzie musiał zniknąć

 

Park Kulturowy ma chronić miejski krajobraz, w rezultacie będą musiały z jego obszaru zniknąć nieestetyczne kioski, zakazane będą również reklamy wielkopowierzchniowe za wyjątkiem miejskich informujących o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Nie będzie można na obszarze Parku Kulturowego rozdawać ulotek, zaś sprzedaż alkoholu będzie dozwolona w sklepach do godziny 22 (nie dotyczy to restauracji).

 

Nie wszystko zmieni się od razu

Uchwała w życie wejdzie 6 miesięcy po uchwaleniu, co nastąpi dopiero po uzgodnieniu jej z konserwatorem zabytków. Następnie przewiduje się 18 miesięczny okres przejściowy na dostosowanie się do nowych zasad. W praktyce uchwała zatem będzie obowiązywać dopiero 2 lata po jej uchwaleniu. Jeżeli radni zdążą uchwalić ją w pierwszym półroczu, to nie zobaczymy już w kampanii wyborczej w 2023 roku zbyt wielu reklam w centrum.

 

Obszar Parku Kulturowego Stare Miasto:

\

W Polsce działa obecnie około 40 Parków Kulturowych.