Jan Kasprowicz to jeden z wybitniejszych twórców literackich w dziejach Polski. Urodził się w Szymborzu, dzisiejszej dzielnicy Inowrocławia – jest zatem synem Kujawskiej ziemi. 1 sierpnia przypadnie 95 rocznica śmierci poety.
7 września 1930 roku w Inowrocławiu odsłonięto poświęcony jemu pomnik. Była to typowa inicjatywa społeczna, w którą włączyły się prawie wszystkie inowrocławskie środowiska społeczne, gdyż konieczne było uzbieranie kwoty ówczesnych 60 tys. zł. 13 listopada 1926 roku Rada Miejska jednogłośnie wyraziła zgodę na powstanie pomnika. Pomnik wykonał rzeźbiarz Haupt z Poznania. Po trzech latach, a dokładniej 7 września 1930 roku miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego Janowi Kasprowiczowi. Gościem uroczystości był przedstawiciel prezydenta Rzeczypospolitej minister Czerwiński.
Józef Mielcarek przed odsłonięciem zacytował słowa poety:
Kopcie samotny grób
tam na tej między szerokiej
gdzie rośnie łopian chropawy
gdzie srebrne lśnią się podbiały
gdzie aksamitna bylica
rozprasza miękkie swe kiście
– W takim grobie chciał spocząć Jan Kasprowicz, a grób miał być na ziemi kujawskiej. O grób na ziemi kujawskiej prosił Boga – mówił Mielcarek. Ciało Kasprowicza zostało pochowane jednak w Tatrach, a tym grobem na kujawskiej ziemi stał się wybudowany przez inowrocławian pomnik.
Zdjęcie z uroczystości: Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe – Ilustrowany Kurier Codzienny
W ostatnich latach stwierdzono zły cokołu pomnika, z tego powodu konieczne było jego odnowienie. Prace zakończy się kilka dni temu, przy tej okazji wykonano nowe obłożenie pomnika płytami polerowanymi z granitu.