Do poczytania w okresie świąteczno-noworocznym

Do poczytania w okresie świąteczno-noworocznym

Na czas świąt świat jakby zwolnił, mniej się dzieje, życie publiczne też zamarło. Jest to dobry czas, aby nadrobić zaległości w lekturach, na które mogliśmy nie mieć czasu w ostatnich miesiącach. Przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, do których warto zajrzeć.

Bydgoski parlamentaryzm w PRL (seria publikacji) – o tym kto reprezetował okręg bydgoski w poszczególnych Sejmach PRL  przygotowaliśmy serię publikacji – Bydgoski parlamentaryzm w latach 90 (na dole w linku odnośniki do wcześniejszych kadencji i do II Rzeczypospolitej)

 

Od 100 lat wszyscy Polacy są równi wobec prawa – w tym roku przypadła 100. rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej, która zniosła stan szlachecki.

 

Niewolnictwo, z którego przez wieki żyła polska szlachta  – Na pytanie – czy chłopi pańszczyźniani byli niewolnikami? – Kamil Janicki w prologu do swojej książki ,,Pańszczyzna” odpowiada jednoznacznie – Odpowiedź jest więcej niż oczywista.

Stanisław Lem opisywał wynalazki dzisiejszej ery na kilkadziesiąt lat przed ich wynalezieniem  w Polsce kończy się rok Stanisława Lema. O tym  jakim był wizjonierem w swoich ksiązkach z gatunku fantastyki i jakie dzisiejsze wynalazki, bez których nie wyobrażamy sobie życia, przewidział.

 

Dwóch Leszków Białych – dwie ofiary wojen domowych – obi e postacie związane z Kujawami, obie zamordowane, choć dzieliły ich setki lat.

 

Oceny moralne podążają za interesem. Niezwykle łatwo jest kogoś kupićprof. Wojciszke o tym od czego zależą nasze oceny moralne innych zachowań i o tym,  dlaczego gdy kogoś lubimy  jesteśmy mniej krytyczni wobec tych samych zachowań osób, za którymi już niekoniecznie przepadamy. Wykład prof. Bogdan Wojciszke wygłosił w październiku, gdy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przyznał mu tytuł Doktora Honoris Causa.