Finanse Inowrocławia z zastrzeżeniem



Finanse Inowrocławia z zastrzeżeniem

Regionalna Izba Obrachunkowa wyraziła zastrzeżenia co do projektu wieloletniej perspektywy finansowej Inowrocławia. Zdaniem składu orzekającego prognozowane w latach 2022 – 2023 dochody mogą być zawyżone, co może doprowadzić do naruszenia dozwolonych limitów obsługi zagrożenia. Pojawia się też ze strony RIO ostrzeżenie, że miastu może grozić program naprawczy.

Wyjaśniając bardziej prostym językiem – Regionalna Izba Obrachunkowa ma wątpliwości czy zapisane w projektach finansowych Inowrocławia prognozowane dochody są realne do spełnienia, jednocześnie wskazuje, że dopuszczalne limity zadłużenia są w tym dokumencie na granicy spełnienia. Oznacza to, że jeżeli nie udałoby się osiągnąć prognozowanych dochodów, to progi dopuszczalnego zadłużenia zostaną przekroczone. Wówczas prawo nakazałoby wprowadzenie programu naprawczego, który mogliśmy nie tak dawno obserwować w Grudziądzu, który przelożył się na drastyczny wzrost biletów w komunikacji miejskiej i kosztach parkowania.

 

Skład Orzekający wyraża zastrzeżenie, iż realizacja budżetu roku 2022 oraz kolejnych lat będzie wymagała bieżącego monitorowania dochodów i wydatków oraz dużej dyscypliny finansowej, szczególnie w przypadku wyboru wariantu kalkulacji średniej w oparciu o trzy ostatnie lata. Wykonanie budżetu roku 2022 i kolejnych będzie miało wpływ na zachowanie przez Miasto limitu obsługi długu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w latach, w których wskaźnik jest bliski granicy spełnienia. Niezachowanie wskazanej relacji skutkować zaś może koniecznością opracowania i uchwalenia programu postępowania naprawczego, stosownie do przepisu art. 240a ustawy o finansach publicznych – czytamy w stanowisku RIO – Skład Orzekający zwraca uwagę na błędne wskazania dotyczące kwoty prognozowanej nadwyżki budżetu przeznaczonej na spłaty kredytów, pożyczek i wykup papierów wartościowych dla lat 2022 oraz 2024

 

RIO projekt wieloletniej perspektywy finansowej oceniło pozytywnie, ale z powyższymi zastrzeżeniami, co oznacza, że Rada Miejska może przyjąć budżet w proponowanej przez prezydenta wersji, ale musi zdawać sobie sprawę z ryzyk jakie wskazała Izba.