Masz nieduże mieszkanie lub mały dom i nie ma w nim miejsca na jadalnię? Nie musisz jadać w kuchni. Zobacz, jak zaaranżować nowoczesny salon z jadalnią i stwórz funkcjonalne wnętrze na miarę twoich potrzeb.
Salon z jadalnią – czy takie połączenie się sprawdzi?
Salon i jadalnia to pomieszczenia o skrajnie różnych funkcjach. W jadalni spożywamy posiłki, w salonie wypoczywamy. Mogłoby się wydawać, że tych dwóch miejsc nie da się połączyć, tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Salon z jadalnią to coraz częściej spotykane połączenie i trzeba przyznać, że całkiem udane. Stosowane jest przede wszystkim w małych domach lub mieszkaniach, ale nierzadko można zobaczyć salon połączony z jadalnią w bardzo dużym i przestronnym pomieszczeniu, które bez trudu udałoby się podzielić na dwa mniejsze.
Salon z jadalnią – jakie kolory będą najlepsze do nowoczesnego wnętrza?
Aranżując wnętrze, warto zadbać, by było jasne i przestronne. Taki efekt można uzyskać nawet wówczas, gdy chcemy urządzić nieduży salon z jadalnią. Pomocne będą jasne kolory i proste meble. Nie zawadzi powieszenie na ścianie dużego lustra, które optycznie powiększy pomieszczenie.
Wybierając kolorystykę wnętrza, trzeba przede wszystkim zadbać, by była spójna. Salon z jadalnią to jedno pomieszczenie, nie można więc urządzić żółtej jadalni i czerwonego salonu. Takie przypadkowe zestawienia nie będą wyglądały efektownie.
W bieżącym sezonie dominują kolory nawiązujące do natury, błękit, zieleń i tzw, kolory ziemi, czyli odcienie szarości, beżu i brązu.
Wnętrze w stylu nowoczesnym to już nie metal i szkło, ale naturalne drewno, rattan, stylowe meble i naturalne tkaniny. Nowoczesne obrusy na wymiar na stół do jadalni szyte są z lnu, jedwabiu, bawełny lub sizalu. Podobnie zasłony welurowe i firany. Raczej nie znajdziemy tkanin z mikrowłókna lub poliamidu. Modne są połączenia błękitu lub granatu z szarością, beżu z miętą, brązu z écru. W dużych wnętrzach widuje się ściany w ciemnych kolorach, np. butelkowej zieleni. W małych ściany najczęściej są białe, jasnoszare lub écru.
Salon z jadalnią – jakie meble wybrać
Skoro meblujemy jedno pomieszczenie, meble powinny być utrzymane w tej samej kolorystyce i stylistyce. Raczej nie poleca się łączenia bogato zdobionych mebli w stylu glamour z prostym i minimalistycznym wzornictwem skandynawskim.
W części jadalnej powinien znaleźć się wygodny i odpowiednio wysoki stół oraz dopasowane do niego krzesła. Do części wypoczynkowej trzeba wstawić niski stolik, wokół którego ustawia się kanapy, sofy, fotele lub pufy. Jeśli jest dość miejsca, przy ścianie można ustawić stolik boczny lub konsolę.
Jeśli szukamy mebli obiciowych, to zarówno kanapy, jak i obicia krzeseł w części jadalnianej powinny być wykonane z tego samego materiału. Bardzo dobrze sprawdzi się welwet lub welur.
Ogólnie warto kierować się zasadą, iż w małym pomieszczeniu ustawia się meble proste i funkcjonalne, w dużym można postawić na bardziej okazałe, bogato zdobione.
Salon i jadalnia – jak wyodrębnić strefy
Istnieje kilka sposobów na odróżnienie części jadalnej od salonowej. Najprostsza polega na wykorzystaniu różnych odcieni tych samych kolorów. Najczęściej jadalnia jest o ton lub dwa jaśniejsza od salonu. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się w dużym wnętrzu. W małym lepiej nie dzielić pomieszczenia kolorami. Tu można wykorzystać prostszy sposób: ustawić kanapę lub sofę tyłem do stołu.
Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt, warto wykorzystać wnękę na ustawienie tam kanapy i stolika kawowego lub stołu jadalnego. Tu strefy będą wyznaczone przez kształt pomieszczenia, nie samo ustawienie mebli.