Od roku prowadzone są prace nad utworzenie Parku Kulturowego Stare Miasto, które powoli zbliżają się ku końcowi. Celem powołania Parku Kulturowego jest ochrona krajobrazu, poprzez eliminację szpetnych reklam czy kiosków. W Polsce działa obecnie już około 40 parków kulturowych.
– Forma ochrony w postaci powołania Parku Kulturowego jest stosunkowo nową formą, na którą pozwala nowa ustawa ochrony nad zabytkami, jest to forma dająca ochronę krajobrazu lokalnego – tłumaczył na konferencji prasowej plastyk miejski Marek Iwiński.
Za nami już okres konsultacji społecznych, w najbliższą środę radni będą wstępnie zatwierdzać uchwałę, która następnie trafi do zaopiniowania do konserwatora zabytków. Dopiero uzgodnienie projektu z konserwatorem pozwoli uchwalić Park Kulturowy Stare Miasto.
Estetyka ma być lepsza
Park Kulturowy regulować będzie szereg zagadnień dotyczących estetyki krajobrazu – Zależy nam na tym, aby zachować historyczny detal, wszystko to stanowi harmonijną całość, o którą należy zadbać – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska. W praktyce uchwała ma wymusić, aby w przypadku zabytkowych kamienic zachować historyczną stolarkę okienną i drzwiową, nie dopuszczając do sytuacji wymiany na plastikową, która zachwiałaby harmonijną całością.
Uchwała będzie zakładać również wytyczne do tworzenia szyldów punktów usługowych, aby wpisywały się w estetyczny krajobraz oraz ograniczyć formy reklamowe do minimum. Zakazane ma być np. rozdawanie ulotek. W praktyce z przestrzeni ulicy Długiej zniknie np. kiosk gastronomiczny.
Alkohol do godziny 22:00
Projekt zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na obszarze Parku Krajobrazowego w godzinach 22:00 – 6:00. Nie oznacza to jednak wprowadzenia prohibicji, bowiem alkoholu będzie można się napić np. w pubach czy ogródkach gastronomicznych.
Nie będzie można również prowadzić widocznej od ulicy działalności erotycznej.
Nie wszystko zmieni się od razu
Uchwała w życie wejdzie 6 miesięcy po uchwaleniu, co nastąpi dopiero po uzgodnieniu jej z konserwatorem zabytków. Następnie przewiduje się 18 miesięczny okres przejściowy na dostosowanie się do nowych zasad. W praktyce uchwała zatem będzie obowiązywać dopiero 2 lata po jej uchwaleniu.
Obszar obowiążywania Parku Kulturowego Stare Miasto (projektowany):