Nie zgadzają się na rozbiórkę Pomnika Tysiąclecia

Nie zgadzają się na rozbiórkę Pomnika Tysiąclecia

W 1967 roku na dzisiejszym skwerze Leszka Białego postawiono charakterystyczny trójnóg – Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, w dokładnie tysiącletnią rocznicę przyjęcia przez Mieszka I Chrztu Polski, czyli na tysiąclecie polskiej państwowości. Pomnik powstał według projektu Stanisława Lejkowskiego w stylu brutalizmu. W ostatnim czasie ratusz przygotowuje się do jego rozbiórki, z uwagi na zły stan techniczny.

Od pewnego czasu pomnik jest ogrodzony, co podyktowane ma być względami bezpieczeństwa. Pomysł nie podoba się jednak niektórym środowiskom w tym Stowarzyszeniu Miłośników Zabytków Bunkier oraz bydgoskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. Rozbiórce pomnika sprzeciwiają się też inne organizację.

 

– Jest to Pomnik Tysiąclecia Państwa polskiego, powstały w ramach projektu wybitnego bydgoskiego projektanta pana Stanisława Lejkowskiego – mówił na wtorkowej konferencji prasowej Marcin Nalewka ze stowarzyszenia Bunkier – Ten pomnik ma już blisko 60 lat, także naszym zdaniem wpisał się bardzo mocno w to miejsce. Jest utożsamiany z Bydgoszczą.

Podkreślano, że co prawda powstał on w okresie PRL, ale w żaden sposób nie propaguje tamtego ustroju – Ten pomnik w swojej mowie jest bardzo uniwersalny, jak widać nie ma żadnych elementów, które można powiązać z tamtą epoką, w której powstał. Natomiast jest naszym zdaniem zabytkiem jeżeli chodzi o sztukę, ponieważ jest ostatnim przedstawicielem nurtu brutalizmu – zaznaczał Nalewka, w którego opinii stan pomnika nie jest taki zły jak wynika to ze stanowiska ratusza.

 

W obronie pomnika staje też Społeczna Rada ds. Estetyki – Jakao rada jesteśmy przeciwni, aby ten obiekt zniknął z przestrzeni miejskiej – on nie wywołuje żadnych złych emocji. Ten pomnik oczywiście przeszłością – my musimy się z tą przeszłością mierzyć, a niekoniecznie ją niszczyć – zaznaczył prof. Dariusz Markowski – Miasto jest jak mieszkanie – od czasu do czasu trzeba sprzątać, trzeba naprawiać, trzeba modernizować. I to trzeba robić z tego typu elementami.

 

Taki jest też postulat stawiany przez innych, przeprowadzić rewitalizację pomnika, zamiast jego rozbiórki. Ratusz ogłosił już postępowanie ofertowe w celu wybory firmy, która przeprowadzi rozbiórkę. Mamy natomiast wątpliwość, czy prawnie będzie można rozebrać pomnik bez uchwały Rady Miasta Bydgoszczy. Do tej pory na Radzie temat ten nie był omawiany.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/Wu5v2X7RVQo” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]