Psychiatria dziecięca i młodzieżowej stała się szczególnym wyzwaniem z uwagi na rosnącą liczbę zaburzeń psychicznych. Rząd na początku ubiegłego roku zaczął wdrażać w ramach reformy psychiatrii dziecięcej zespoły opieki środowiskowe, trzeba było ten proces jednak wstrzymać z powodu pojawienia się pandemii COVID-19.
– Priorytetem działania ministra zdrowia i całego systemu opieki zdrowotnej jest przywracanie dostępności – mówił przed oddziałem psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza minister zdrowia Adam Niedzielski – Psychiatria dziecięca jest niestety bardzo dotknięta COVID-em
Zdaniem ministra Niedzielskiego teraz jest czas, w którym stopniowo służba zdrowia może odchodzić od walki z epidemią i odmrażać pozostałe świadczenia.
– Nasza reforma opieki psychiatrycznej nad dziećmi została uruchomiona jeszcze w styczniu, w lutym, (od redakcji: 2020 roku) kiedy zorganizowaliśmy pierwsze konkursy na te zespoły, a potem przyszła pandemia, która zamroziła ten proces. Teraz oczywiście wracamy w taki sposób dynamiczny do tego, aby zwiększać ilość zespołów opieki środowiskowej – tłumaczył minister zdrowia.
Niedzielski pochwalił również działający w Szpitalu Jurasza zespół, który osiągnął poziom 612 świadczeń miesięcznie, gdy standardem jest 400 porad – Świadczy to nie tylko o sprawności tego zespołu, ale też świadczy o zapotrzebowaniu na taką pomoc.