Niedzielski: wiedza oparta na badaniach musi zmierzyć się z zaściankiem



Niedzielski: wiedza oparta na badaniach musi zmierzyć się z zaściankiem

Wiedza oparta na badaniach musi zmierzyć się z zaściankiem, którego wyrazem jest brak zaufania do nauki i autorytetów – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

 

W uroczystości uczestniczył także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „Wracamy do pewnej normalności na uczelniach po miesiącach nauki zdalnej” – powiedział w Lublinie.

 

Podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego na UM w Lublinie minister zdrowia powiedział o czwartej fali koronawirusa. Zdaniem Niedzielskiego czwarta fala rozwija się na Lubelszczyźnie m.in. dlatego, że „poziom szczepień, poziom odpowiedzialności za siebie i drugą osobę nie należy do najwyższych w kraju”.

 

Zwracając się do zgromadzonych lekarzy, naukowców i studentów, minister wspomniał „o poczuciu odpowiedzialności, które ciąży na barkach wszystkich, odpowiedzialności za siebie, za osoby w najbliższym i nie w najbliższym otoczeniu”.

 

„Odpowiedzialność ta wydaje się osobom światłym oczywista, ale nie wszędzie jest w ten sposób odbierana” – powiedział Niedzielski.

 

Szef MZ zaakcentował, że widzi ogromną rolę dla świata nauki, dla medyków, by krzewić pojęcie właściwie zdefiniowanej odpowiedzialności.

 

„Jesteśmy, nie mogę powiedzieć w przededniu, bo na Lubelszczyźnie jesteśmy w trakcie czwartej fali covidu, która rozwija się m.in. dlatego, że poziom szczepień, poziom odpowiedzialności za siebie i drugą osobę nie należy do najwyższych w kraju” – wskazał.

 

Popularyzowanie akcji szczepień należy, jak zaznaczył minister, „potraktować, jako wyzwanie z kategorii krzewienia wiedzy, edukacji, pokazywania faktów”.

 

„Wiedza oparta na badaniach, liczbach i danych musi zmierzyć się z zaściankiem, którego wyrazem jest brak zaufania do nauki, brak zaufania do autorytetów, medycznych, brak zaufania do tego, czym charakteryzuje się nasza cywilizacja, czyli do rozwoju nauki i przyjęcia wartości wiary w rozum, w to, że człowiek może rozwijać metody leczenia” – powiedział minister.

 

Szef resortu zdrowia zaakcentował, że gdy w kraju rozpoczyna się czwarta fala i jest perspektywa ryzyka dezorganizacji życia społecznego i gospodarczego, konieczna jest postawa odpowiedzialności i bycia ambasadorem wiedzy.

 

„Korzystając z okazji, chciałem poprosić grono naukowe, by korzystając z każdej okazji, krzewić wiedzę i namawiać do tego, co będzie pożytkiem dla całego społeczeństwa. Szczepmy się” – zaapelował.

 

Według informacji Ministerstwa Zdrowia w czwartek w Polsce stwierdzono 1362 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Na pierwszym miejscu pod względem zakażeń jest woj. lubelskie (274 przypadki). Przypomniał o tym w swoim wystąpieniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

„Covid się nie skończył, mamy IV falę i to jest faktem. Tu na Lubelszczyźnie przeżywamy to w sposób szczególny, bo rzeczywiście tych przypadków jest tu najwięcej i będziemy starali się stawić temu czoła” – podkreślił Czarnek.

 

Minister edukacji powiedział, że uczelnie w całym kraju wracają do nauki stacjonarnej.

 

„Wracamy do pewnej normalności na uczelniach po miesiącach nauki zdalnej. Wracamy na uczelniach w całym kraju do nauki stacjonarnej – stąd wytyczne, które wypracowaliśmy i które nie są prawem powszechnie obowiązującym, ale zaleceniami do stosowania w zależności od warunków na poszczególnych uczelniach” – zauważył minister.

 

Ministrowie Czarnek i Niedzielski wypowiadali się na temat szczepień i funkcjonowania uczelni podczas inauguracji roku akademickiego w nowo wybudowanej Hali Widowiskowo-Sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

„Gratulujemy. To jest wielka sprawa: rozwój UM Lublinie jest faktem, widzimy to niemal w każdym miejscu w naszym mieście. W ten rozwój będziemy się nadal angażować” – zapewnił Czarnek. Dodał, że UM w Lublinie jest – w ostatnich dwóch dekadach – „chyba największym inwestorem w mieście Lublin”.

 

„Chciałem zwrócić wszystkim uwagę, że hala jest położona przy bardzo specyficznej ulicy – to jest ulica (Witolda – PAP) Chodźki, który – jak być może państwo wiecie – był wybitnym psychiatrą i neurologiem i, co ważne, sto lat temu, za czasów II Rzeczypospolitej, był również ministrem zdrowia. Gratuluję obiektu, jest naprawdę imponujący” – powiedział szef MZ.

 

Nową Halę Widowiskowo-Sportową wzniesiono w kampusie UM. Obiekt ma 11 tys. mkw. W budynku są m.in. boiska do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, halowej, badmintona, sale fitness, do prób wokalnych i tanecznych oraz jedna z największych w Polsce ścianek wspinaczkowych. Na trybunach może zasiąść 800 osób.

 

„Nasza hala przystosowana jest do tego, aby mogły tu sport uprawiać i korzystać z zaplecza rehabilitacyjnego osoby z niepełnosprawnością” – powiedział rzecznik UM w Lublinie Wojciech Brakowiecki. Dodał, że inwestycja kosztowała 59 mln zł.

 

Nowy budynek poświęcił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

 

Następnie minister Przemysław Czarnek wręczył rektorowi UM czek na ponad 1,3 mln zł. Jak powiedział rzecznik uczelni, pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie laboratorium badawczego do hodowli i badań z wykorzystaniem larw i ryb danio. Badania nad tymi rybami są wykorzystywane w projektach dotyczących genetyki, biologii rozwoju oraz mechanizmów molekularnych chorób człowieka.

 

Pierwszego października naukę na pierwszym roku studiów na UM w Lublinie rozpoczęło 1532 studentów polskojęzycznych i 93 anglojęzycznych. Poza studentami pierwszego roku na uczelni kształci się także 5384 studentów kolejnych roczników.

 

„Mimo przeciwności związanych z COVID-19 nasz uniwersytet stale dążył do tego, aby nie tracić na dynamice rozwoju. W ostatnim rankingu szkół wyższych zajęliśmy 21. pozycję. We wspomnianym rankingu +Perspektyw+ nie zmienia się nasza pozycja w Lublinie. Jest ona wysoka” – powiedział rektor UM w Lublinie prof. Wojciech Załuska.

 

Rektor podkreślił, że w ubiegłym roku zespoły naukowe pracujące na uczelni zgłosiły 24 patentów i otrzymały 14 patentów. W bieżącym roku te liczby wzrosły do 25 zgłoszeń i 31 patentów.

 

Historia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie sięga 1950 r. Wtedy dwa wydziały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (medyczny i farmaceutyczny) zyskały autonomię. Początkowo zostały przekształcone w Akademię Lekarską, która po trzech miesiącach przyjęła nazwę Akademii Medycznej. W 2008 r. AM została przekształcona w UM w Lublinie. Obecnie uczelnia zatrudnia 1394 nauczycieli akademickich i 1148 innych pracowników.(PAP)

 

Autor: Piotr Nowak

 

pin/ agz/ ktl/ joz/