Od czwartku 20 maja w życie weszły przepisy dotyczące użytkowani hulajnóg elektrycznych, których w Bydgoszczy coraz więcej. Ustawodawca tak naprawdę pierwszy raz podjął się kompleksowego uporządkowania funkcjonowania tej formy transportu. Prace nad przepisami toczyły się kilka lat.
Wystarczy przejść się po centrum Bydgoszczy, aby natknąć się na zaparkowaną elektryczną hulajnogę, coraz częściej taki widok nie jest też niczym nowym na osiedlach. Od kilku lat w Bydgoszczy działa komercyjna wypożyczalnia, która pozwala za pomocą aplikacji mobilnej wypożyczyć stojącą na chodniku hulajnogę. Coraz częściej zaparkowane hulajnogi zawadzają np. ruchowi pieszych, albo utrudniają widoczność kierowców samochodów, stąd tez konieczne było znowelizowanie ustawy o ruchu drogowym.
Od 20 maja zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności kierujący elektryczną hulajnogą powinien korzystać z drogi dla rowerów, na której maksymalna prędkość to 20 km/h. Jeżeli brakuje takiej infrastruktury, a ruch drogowy zgodnie z oznakowaniem ograniczony jest do 30 km/h, wówczas można skorzystać z jezdni, ale również z ograniczeniem dla hulajnogi do 20 km/h. Ostatecznością jest jazda po chodniku, na którym prędkość musi być zbliżona do ruchu pieszych.
Kierujący elektryczną hulajnogą powinien sygnalizować zmiany kierunku jazdy kierunkowskazem lub wyciągnięciem ręki.
Za złe parkowanie mandat
Od wczoraj też wprowadzono zasady parkowania tych pojazdów. Hulajnogę elektryczną będzie trzeba bowiem pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Pojazd będzie musiał być ustawiony równolegle do krawędzi chodnika a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.
W przypadku zaparkowania w sposób niezgodny z przepisami zarządca drogi może usunąć hulajnogę oraz obciążyć właściciela zgodnie z ustawą kwotą 123 zł oraz dodatkowo 23 zł za każdy dzień jej przechowywania.
W przypadku, gdy z powodu złego zaparkowania zostanie usunięta hulajnoga z wypożyczalni, wówczas opłatami obciążony zostanie jej operator. Jak czytamy jednak w regulaminie usługi Blinke City – klient zobowiązany jest parkować zgodnie z przepisami ruchu drogowego – W przypadku zaparkowania Pojazdu w sposób niezgodny z poniższym Regulaminem oraz przepisami prawa, Klient może ponosić odpowiedzialność prawną stosownie do powszechnie obowiązujących przepisów prawa.