Przygotowujemy uchwałę w sprawie honorowego obywatelstwa marszałka Roli-Żymierskiego



24 października 1945 Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy nadała tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy, z inicjatywy prezydenta Józefa Twardzieckiego, marszałkowi Michałowi Roli-Żymierskiemu. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej współpracował z sowieckim wywiadem na niekorzyść Rzeczypospolitej, po wojnie zwalczał polskie podziemie antykomunistyczne.

Mamy do czynienia z postacią, którą można właściwie jednoznacznie ocenić negatywnie, na dodatek bez większych związków z Bydgoszczą, stąd też nadanie jemu honorowego obywatelstwa Bydgoszczy było ogromnym nadużyciem. Dlatego chcąc sprawę zamknąć raz na zawsze, przygotujemy projekt uchwały i poprosimy radnych Rady Miasta Bydgoszczy o jego poparcie. Z racji braku głosów w obronie Roli-Żymierskiego, będzie to tylko uporządkowanie pewnych rzeczy.

 

Michał Rola-Żymierski wywodził się z Legionów Polskich w zaborze austro-węgierkim. W 1924 roku został mianowany generałem, ten tytuł jednak stracił kilkanaście miesięcy później, gdy został skazany na 5 lat więzienia za zarzuty korupcyjne związane z zakupem uzbrojenia dla polskiej armii. Po tym skazaniu rozpoczęły się jego kontakty z sowietami – Michał Żymierski dość chętnie współpracował z sowieckim wywiadem. Do jego zadań należało przekazywanie informacji na temat polskiego środowiska emigracyjnego w Paryżu, informacji o nastrojach wśród emigracji politycznej, armii polskiej, transakcjach polskiego Ministerstwa Spraw Wojskowych we Francji czy o pracy polskich służb wywiadowczych – pisze na portalu Histmag.org Paweł Czechowski -Polscy komuniści wiedzieli, że Żymierski został oddelegowany przez Sowietów, aby jego doświadczenie wojskowe zostało wykorzystane do pracy w Sztabie Głównym Gwardii Ludowej. W listopadzie 1943 roku powołano Krajową Radę Narodową, na mocy której, wydano dekret o utworzeniu Armii Ludowej. Na czele komunistycznej partyzantki stanął Michał Żymierski. To również wtedy wymyślono jego pseudonim – „Rola” – którego pomysłodawcą był Marian Spychalski. 22 lipca sowieckie radio poinformowało o powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Resort obrony narodowej objął w nim Żymierski, jednak w rzeczywistości nie sprawował realnej władzy nad armią.

 

Po wojnie był zaangażowany w zwalczanie podziemia antykomunistycznego, historycy wskazują, że sam zatwierdził około 100 wyroków śmierci wobec polskich przedwojennych oficerów. Rola-Żymierski zaangażował się też w polski komitet obchodów 70-tych urodzin Józefa Stalina.