Pytamy radnych jak zatrzymać katastrofę demograficzną

Pytamy radnych jak zatrzymać katastrofę demograficzną

Przed tygodniem pisaliśmy o katastrofalnych danych demograficznych dla Bydgoszczy w 2020 roku, gdy przyrost naturalny wyniósł ponad minus 5 procent, czyli o tyle więcej osób umierało niż się rodziło. Użycie słowa ,,katastrofalne” wydaje się w pełni uzasadnione, bowiem jeżeli tego trendu się nie zmieni, to do 2030 roku populacja Bydgoszczy może się skurczyć nawet o ponad 20 tys. osób. O tym jak ten trend zatrzymać rozmawiamy z bydgoskimi radnymi.


Jedną przyczyn fatalnych danych za 2020 rok jest pandemia COVID-19, która sprawiła, że odnotowano o około 600 zgonów więcej niż średnia dla poprzednich lat. Niepokoić może jednak stała wieloletnia tendencja spadku nowych urodzeń.

– To jest pokój do niepokoju – zgadza się z opinią, że nie jest za dobrze radna Grażyna Szabelska z PiS, która od kilku tygodni jest także pełnomocnikiem wojewody ds. rodziny – Polityka prorodzinna państwa, poszczególnych miast, powinna być nastawiona na wspieranie rodzin, co przełoży się – mamy nadzieję – na poprawę sytuacji demograficznej naszego kraju, naszego województwa, no i naszego miasta.

Zdaniem radnej pozytywem jest uchwalenie w maju przez Radę Miasta Bydgoszczy ,,Programu Wspierania Rodziny” na lata 2021-2023 – Dobrze się stało, że w tym roku przyjęty został program wspierania rodzin i tutaj są wielkie nadzieje związane z tym programem. To jest dobra rzecz, która się w Bydgoszczy wydarzyła – mówi dalej radna.

 

Ten dokument jak się wczytać, przede wszystkim skupia się na eliminowaniu jakichkolwiek dysfunkcji w rodzinach, które mogą wynikać np. z przemocy, czy trudnej sytuacji materialnej – Podstawą Programu jest uznanie rodziny jako najlepszego środowiska zapewniającego dziecku opiekę i wychowanie. Dlatego wszystkie planowane działania będą się koncentrować na wspieraniu rodziny w prawidłowym wykonywaniu jej funkcji, bądź na przywracaniu jej prawidłowego funkcjonowania. – czytamy w sentencji tego programu.

 

– O tym, że to będzie problem to wiedzieliśmy już 30 lat wstecz, teraz mamy podejmowane różnego rodzaju kroki żeby ten problem rozwiązać – mówi radny Maciej Świątkowski z Koalicji Obywatelskiej – Wydaje mi się, że przekazywanie środków bezpośrednio rodzinom w postaci 500 Plus nie zdało do końca egzamin, bo wydaje mi się, że zmienia się świat, kobieta chce realizować się zawodowo i społecznie, trzeba stworzyć wszystkie warunki dotyczące zabezpieczenia dziecka, opieki nad dzieckiem, też możliwości przekazania dzieci do żłobków i przedszkoli. Trzeba umożliwić karierę zawodową kobietom, a nie tylko rozdawać pieniądze. Jak się patrzy na Europę zachodnią, kraje które miały te problemy – np. Francuzi, czy nawet Brytyjczycy – tam się rodzi dzieci więcej, ale wszystko jest tam zabezpieczone.

Również radna Szabelska wskazuje na potrzebę rozwijania przyjaznej rodzinie infrastruktury i widzi w tym dużą rolę do odegrania przez samorząd – Wszystko co działa na rzecz dobra rodzin, czyli poprawa infrastruktury, czy budowanie i tworzenie nowych miejsc gdzie rodzina czuje się dobrze, do spędzania czasu , a też inne udogodnienia, które mogą korzystać rodziny.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/mv8vhCiIo8g” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]