W środę radni Rady Miasta Bydgoszczy jednogłośnie poparli stanowisko konsultacyjne, w którym wskazują, iż Bydgoszcz spełnia warunki bycia węzłem sieci bazowej TEN-T, czyli powinna się zaliczać do najważniejszych węzłów logistycznych w Europie. O podjęcie takiego stanowisko wniosło stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak.
Bydgoszcz jako jedyne z dużych miast w Polsce znajduje się w przebiegu linii kolejowej nr 131, która tworzy obecnie sieć bazową TEN-T – czytamy w stanowisku. Bydgoscy radni wskazują, że ta linia łączy się w Bydgoszczy z linią 201, która zalicza się co prawda do sieci kompleksowej, ale do 2030 roku powinna spełniać większość warunków dla sieci bazowej.
{youtube}U19RkbUq94Q{/youtube}
Bazowa a kompleksowa
Bydgoszcz jest obecnie jedynym węzłem sieci TEN-T w województwie kujawsko-pomorskim, ale zaliczającym się do sieci kompleksowej. Sieć bazowa powinna funkcjonować już do 2030 roku w pełni, kompleksowa dopiero do 2050 roku, stąd też stawką jest przyśpieszenie rozwoju Bydgoszczy.
Bydgoscy radni wskazują, że od momentu ustalenia sieci TEN-T przez Parlament Europejski i Radę w 2013 roku wiele się zmieniło, w ostatnich latach mamy rozwijającą się koncepcje terminalu intermodalnego w Emilianowie, z którym blisko chcą współpracować porty morsie w Gdańsku i w Gdyni. Bydgoszcz może stać się dla tych portów tzw portem zewnętrznym, gdzie będą grupowane kontenery i wysyłane dalej. – Mając powyższe argumenty na uwadze i dostrzegająć żywotny interes miasta i regionu Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowisko, aby Bydgoszcz uznana została za drogowo-kolejowy węzeł bazowy Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) – czytamy w uchwale.
Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje nad zmianą wytycznych rozporządzenia o TEN-T z 2013 roku, którego rewizja planowana jest na 2023 rok.