22 grudnia 2020 roku miało miejsce zebranie założycielskie stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak. Dzisiaj mija pierwszy rok działalności organizacji, której celem jest zabieganie o wzrost rangi Węzła Logistycznego Bydgoszcz w sieci TEN-T oraz promocja transportu intermodalnego.
W marcu 2021 roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy dokonał formalnego wpisu Nowego Bursztynowego Szlaku do rejestru stowarzyszeń oraz nadał mu numer KRS.
Główne postulaty o jakie zabiega Nowy Bursztynowy Szlak to:
– uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T;
– uznanie za element sieci bazowej TEN-T linii kolejowej nr 201 oraz dróg ekspresowych S-5 i S-10;
– ujęcie w sieci TEN-T ciągu kolejowego linii nr 18 i 203 (korytarz Bydgoszcz – Szczecin/Świnoujście) oraz drogi wodnej E-40
Pierwszy rok działalności to przede wszystkim sprawy organizacyjne, utworzenie strony internetowej oraz opracowanie materiałów informacyjnych, a także nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi partnerami, zarówno z Polski, ale też zagranicy.
W 2021 roku miały miejsce też trzy ważne dla Nowego Bursztynowego Szlaku wydarzenia:
1. Rail Freighcht Summit w Łodzi
W dniach 1 i 2 września w Łodzi odbyła się tegoroczna edycja Rail Freil Summit organizowanego przez holenderską grupę ProMedia. Wydarzenie przyciągnęła ponad 200 profesjonalistów z branży logistycznej. Tegoroczna edycja była w sposób szczególny poświęcona handlowi z Chinami. Wśród prelegentów znalazł się prezes naszego stowarzyszenia Łukasz Religa.
Prezes Nowego Bursztynowego Szlaku wygłosił prezentację pt. „The development potential of the logistics mode in Bydgoszcz”. Wystąpienie dotyczyło w głównej mierze potencjału jaki będzie miał terminal w Emilianowie w bliskiej współpracy z portami morskimi w Gdańsku i w Gdyni, a także w przyszłości w Szczecinie i w Świnoujściu. Nawiązując natomiast do przesłania konferencji dotyczącego handlu z Chinami wskazaliśmy potencjał wykorzystania korytarza TEN-T Bałtyk-Adriatyk wraz z potrzebą bliższej współpracy Polski z węzłem Budapeszt, mowa była również o inicjatywie autostrady morskiej Gdynia – Karlskrona. Te elementy tworzą potencjał, aby Bydgoszcz odgrywała rolę w Nowym Jedwabnym Szlaku i wymianie handlowej Chin ze Skandynawią.
2. I Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku
Stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak było organizatorem tego wydarzenia pod patronatem honorowym: Ministra Łukasza Schreibera, Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz sejmowej Komisji Infrastruktury. Forum odbyło się 11 października.
W trakcie wydarzenia rozmawiano o potencjale logistycznym bydgoskiego węzła, ale też o problemach, z którymi trzeba będzie sobie poradzić. W drugim panelu odbyła się też dyskusja o przyszłości drogi wodnej E-70.
Prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo Paweł Bukowski mówił o analizach opłacalności jakie sporządzono przy wsparciu Urzędu Miasta dla terminalu w Emilianowie. Okazuje się, że mogą one w ciągu kilkunastu lat przyciągnąć kilkanaście miliardów złotych zysku – Jakie korzyści mamy z intermodalu? Jedna złotówka zainwestowana daje 22 zł zysku. Problem polega na tym, że ktoś musi te środki zainwestować, ale korzyści będzie miało szerokie grono odbiorców – wskazywał Paweł Bukowski – Korzyści z budowy terminala przez 30 najbliższych lat w Emilianowie to jest od 14 do prawie 17 mld zł. Ani CUPT, ani opracowanie nie zwróciło uwagi na kolejne korzyści, które wymieniam, czyli rozwój obszarów.
W grudniu wydano broszurkę podsumowującą Forum.
3. VIII Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk
W dniach 2 i 3 grudnia w Grudziądzu odbyło VIII Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk. Wydarzenie było okazją do zacieśniania relacji z podmiotami zainteresowanymi rozwojem intermodalności w porcie.
Więcej informacji na stronie stowarzyszenia – https://bursztynowyszlak.eu/