Sąd: Obowiązkiem Bydgoszczy nie jest oświetlanie terenów spółdzielnie mieszkaniowych



Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy gdyby przyjąć, że samorząd jest zobowiązany pokrywać koszty oświetlenie spółdzielni mieszkaniowych, to również oznaczałoby to obowiązek pokrywania kosztów oświetlenia także właścicieli prywatnych. Sąd spór bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych z ratuszem rozstrzygnął jednoznacznie wskazując rację prezydenta Bydgoszczy.

Od 1 stycznia Miasto Bydgoszcz przestało płacić firmie Enea za oświetlenie terenów należących do spółdzielni mieszkaniowych i innych właścicieli. Spółdzielcy, aby nie doszło do wyłączenia latarni musieli się dogadać z Enea i ponosić te koszty. Jednocześnie bydgoskie spółdzielnie twierdząc, że mimo wszystko utrzymanie oświetlenia to obowiązek samorządu, pozwali Bydgoszcz do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Według spółdzielców art 18 ustawy prawo energetyczne obowiązkiem samorządu jest utrzymywanie wszystkich ulic i placów leżących na terenie gminy, także tych należących do spółdzielni mieszkaniowych.

 

Oznaczałoby to jednak, że gmina miałaby obowiązek finansowania oświetlenia nie tylko terenów należących do spółdzielni mieszkaniowych, lecz także do np. wspólnot mieszkaniowych, czy właścicieli prywatnych. Także podmioty gospodarcze, na terenach których znajdują się np. place, mogłyby żądać od gminy finansowania oświetlenia – stwierdza WSA w Bydgoszczy – Skoro zatem do obowiązków gminy należy zaspakajanie potrzeb wspólnoty (jako całej wspólnoty samorządowej), to nie można przyjąć, że obowiązek ten wypełnia wydatkowanie środków publicznych na potrzeby pojedynczych osób (np. właścicieli nieruchomości), czy określonej grupy mieszkańców (np. wspólnoty mieszkaniowej, czy spółdzielni mieszkaniowej). Nie można powiedzieć, aby w takich sytuacjach mielibyśmy do czynienia z realizacją zadań publicznych.

 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny jednoznacznie stwierdza – W świetle powyższego z art. 18 ust. 1 pkt 3 lit. a i b) pr. energ. nie można wywodzić – tak jak to czyni skarżąca – że na Gminie B. spoczywa obowiązek finansowania oświetlenia wszystkich ulic i placów znajdujących się na jej terenie. Obowiązek finansowania przez gminę oświetlenia dotyczy wyłącznie ulic i placów, które wchodzą w skład mienia komunalnego. Taki też pogląd jest prezentowany w literaturze przedmiotu (por. Prawo energetyczne, pod red. Z. Murasa i M. Swora, t. II, Lex 2016, Komentarz do art. 18, pkt 21. Za taką interpretacją przemawia też treść art. 7 ust. 1 pkt 2 u.s.g., zgodnie z którym zadania własne gminy obejmują sprawy gminnych ulic i placów. Brak jest więc podstaw prawnych do obciążania Gminy B. obowiązkiem finansowania oświetlenia placów i ulic będących w zasobach skarżącej.