Sejm wyraził zgodę na przekształcenie UTP w Politechnikę Bydgoską



Sejm wyraził zgodę na przekształcenie UTP w Politechnikę Bydgoską

W czwartek odbyło się II czytanie, a około trzy godziny później III czytanie projektu ustawy w sprawie zmiany nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, nie budziła bowiem żadnych kontrowersji. Teraz trafi do Senatu, jeżeli ten nie wniesie uwag będzie musiała zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nazwa Politechnika Bydgoska ma funkcjonować w obiegu od 1 września.

O zmianę nazwy uczelni wnioskowały jej władze, wcześniej odbyło się wewnętrzne referendum na UTP, w ramach którego większość społeczności akademickiej opowiedziało się za przekształceniem w politechnikę.

– Krótki dokument, ale jakże ważny z punktu widzenia Bydgoszczy, całego regionu kujawsko-pomorskiego, ale także szerzej – punktu widzenia nauki w Polsce – mówił w debacie poseł Tomasz Latos, wskazując, iż dzisiejsze UTP spełnia z nawiązką wymogi formalne do noszenia nazwy politechniki – Pamiętam jak duża była radość kiedy zmieniano nazwę tej uczelni z Akademii Techniczno-Rolniczej na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodczniczy. Obecnie wchodzimy w kolejny etap rozwoju, bo politechnika to jest coś czego w województwie kujawsko-pomorskim nie ma, ale jest to też docenienie dorobku.

Projekt ustawy jak wspomniał Latos był krótki w treści, bowiem dotyczy tylko zmiany nazwy. Ustawa o szkolnictwie wyższym wyznacza jednak pewne wymogi dotyczące stosowania konkretnego nazewnictwa. Przekształcenie w politechnikę to dla bydgoskiej uczelni wyraźny wizerunkowy skręt w kształcenie inżynierów i badania w naukach technicznych czy rolniczych. Wymogiem do posługiwania się nazwą politechniki jest posiadanie uprawnień do nadawania tytułów doktora w przynajmniej czterech dyscyplinach technicznych. W przypadku uniwersytetów wystarczyłyby dwa, ale też uczelnia musi nadawać przynajmniej dwa tytuły doktorskie w naukach humanistycznych. Po zmianie nazwy dzisiejszy UTP będzie mógł się zatem nastawić na nauki techniczne i rolnicze.

 

– W ciągu 70 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 60 tys. absolwentów, a wśród nich uznani w Polsce w i świecie specjaliści inżynierowie – mówił w debacie poseł Jan Szopiński.

 

Posłanka Iwona Kozłowska stwierdziła natomiast – Zmiana nazwy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego na Politechnikę Bydgoską to ogromny prestiż.

W głosowaniu projekt poparło 472 posłów, przeciwko było 2, w tym kandydat na prezydenta Rzeszowa poseł Grzegorz Braun z Konfederacji.