W ostatnim okresie okołoświątecznym 22 grudnia 2020 r. wyróżniał się niechlubnie pod kątem liczby wypadków i rannych w nich osób, a Nowy Rok 2021 r. pod względem liczby nietrzeźwych kierowców. Jak będzie tym razem? Czy Polacy przygotowują się na nieprzewidziane zdarzenia podczas podróży?
Nietypowe Święta
W zeszłorocznym okołoświątecznym okresie najwięcej wypadków drogowych policja odnotowała 22 grudnia 2020 r. – było ich tego dnia aż 100, a ich konsekwencje to 107 osób rannych i pięć ofiar śmiertelnych. Dla porównania w okresie 23 grudnia 2020 r. – 1 stycznia 2021 r. średnio dziennie wypadków było niemal o połowę mniej. – Wzmożenie ruchu na drogach, jak i wzrost liczby zgłoszeń w ramach assistance pojawiają się już na trzy-cztery dni przed Wigilią. Rok 2020 był jednak bardzo nietypowy, w związku z sytuacją epidemiologiczną wiele osób zostało w domach w najbliższym rodzinnym gronie, rezygnując z dalszych podróży. W okresie 23 grudnia 2020 r. – 1 stycznia 2021 r. odnotowaliśmy o prawie 22% mniej zgłoszeń niż w analogicznym czasie rok wcześniej– zauważa Michał Makarczyk, Prezes Zarządu Global Assistance Polska Sp. z o.o. W związku z czwartą falą pandemii liczba zachorowań ponownie wzrasta – czy przełoży się to na spadek ruchu?
To zależy…
W okresie pandemii wielu z nas przekonało się do zakupów przez internet, część osób prezenty pod choinkę nabyła już podczas Black Friday, zapewne nie zabraknie jednak i tych, którzy świąteczne przygotowania pozostawią na ostatnie dni przed Wigilią. – Pośpiech może zmniejszać naszą czujność na drodze. Niewątpliwie na warunki jazdy ma też wpływ pogoda. Jeśli przyjdą silne mrozy lub intensywne opady śniegu, mogą być one przyczyną nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży. Przy niesprzyjającej aurze od razu można odnotować częstsze zgłoszenia w ramach assistance – zauważa Rafał Mosionek ze start-upu ubezpieczeniowego Beesafe.
Dane pokazują, że liczba zgłoszeń assistance w okresie okołoświątecznym zależy również od konkretnego dnia, a nawet godziny. – W Wigilię zgłoszenia pojawiają się najczęściej do godziny 15, później raczej sporadyczne, a po godzinie 18-19 obserwujemy właściwie już zupełny spokój. W dni świąteczne notujemy zwykle liczbę zgłoszeń na poziomie 30% „normalnego” dnia, 27 i 28 grudnia na powrót stabilizuje się ona, osiągając maksymalnie 10% przekroczenia standardowego natężenia, a w Nowy Rok ponownie spada do ok. 30% – mówi Michał Makarczyk, Prezes Zarządu Global Assistance Polska Sp. z o.o. 1 stycznia 2021 r. to jednak dzień, który w ostatnim okresie okołoświątecznym królował pod względem liczby nietrzeźwych kierowców – tylko w ciągu tej jednej doby policja odnotowała ich aż 321, a to niemal dwukrotnie więcej niż średnio dziennie w bezpośrednio poprzedzającym ten dzień okresie 23-31 grudnia 2020 r.
Czy Polacy korzystają z pomocy na drogach?
Nieprzewidziane zdarzenia – także te niekoniecznie związane z niebezpiecznymi wypadkami – czyhają na kierowców nie tylko w okolicach Świąt. Czy Polacy przygotowują się na nie? Z badania przeprowadzonego w listopadzie 2021 r. przez GfK na zlecenie start-upu ubezpieczeniowego Beesafe wynika, że 43% Polaków potwierdziło, że korzystało dotychczas z ubezpieczenia assistance, ale dokładnie tak samo liczna grupa jeszcze tego nie robiła (14% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie). – Wyniki naszego badania pokazują, że połowa mężczyzn i 35% kobiet deklaruje, że posiłkowało się już usługami z zakresu assistance. Choć nie jest to większość, można zauważyć, że wielu Polaków chce przygotować się na nieprzewidziane zdarzenia na drogach. W okresie zimowym przydatna może okazać się np. pomoc w uruchomieniu pojazdu w przypadku rozładowania akumulatora. W naszym badaniu tę formę wsparcia w ramach assistance za najbardziej przydatną uznało 14% respondentów – zauważa Rafał Mosionek z Beesafe. Najwięcej kierowców najbardziej ceni sobie jednak pomoc w postaci holowania pojazdu – tę usługę za najpotrzebniejszą uznało ponad trzy czwarte Polaków (76%). Ponad połowa wskazała także możliwość naprawy auta na miejscu zdarzenia (58%) czy wynajmu samochodu zastępczego (53%). Rzadziej – bo jedynie przez co piątego respondenta (22%) – wskazywany był transport kierowcy, dostarczenie paliwa (8%) oraz usługi informacyjne (7%).
– Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa zadbajmy na drogach o rozsądek i – na tyle, na ile to możliwe – przygotujmy się na nieprzewidziane zdarzenia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu – zarówno swojego, jak i innych uczestników ruchu – podsumowuje Rafał Mosionek z Beesafe