Tablica upamiętni 40. rocznicę rejestracji rolniczej Solidarności



Fot: Sollidarność Inowrocław

12 maja 1981 roku sąd zarejestrował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych, który funkcjonuje do dzisiaj. Podobnie jak to było w przypadku Solidarności robotniczej, społeczeństwo musiało rejestrację związku wywalczyć. Dzisiaj w Inowrocławiu odsłonięto pamiątkowa tablice.

 

Uroczystość odbyła się przy ulicy Banku Spółdzielczego przy ulicy Solankowej, gdzie powieszona została tablica.

 

– Symbolicznie nawiązujemy dziś do ważnej daty w historii Polski. Ważnej, ale też trochę zapomnianej. Dlatego mam nadzieję, że odsłonięta tablica będzie świadectwem prawdy: o tamtych czasach, o tym, jak istotna była rola działaczy z Kujaw w długim procesie powstawania i legalizacji rolniczej Solidarności. Ale niech ona przypomina także jak wysoką, czasami najwyższą cenę musieli zapłacić rolnicy za swoje marzenia o wolnej, sprawiedliwej i solidarnej Polsce – mówił historyk Wojciech Gonera, związany z inowrocławską Solidarnością, także pomysłodawca tej tablicy.

 

 

Wszystko miało swój początek 16 marca, gdy w siedzibie ZSL w Bydgoszczy rozpoczął się strajk okupacyjny – wydarzenia zapamiętane jako Bydgoski Marzec 81. 19 marca działacze Solidarności robotniczej udali się na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Narodowej, skąd zostali siłą wyprowadzeni. 40. rocznicę tamtych wydarzeń świętowano przed dwoma miesiącami w Bydgoszczy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Mniej już się pamięta o tym co było później, a doszło do strajku ostrzegawczego w całym kraj, pod koniec marca zapowiedziano także ogólnopolski strajk generalny. Do niego jednak nie doszło, bowiem rozpoczął się dialog z władzą. W dniu 16 kwietnia okupacje siedziby ZSL w Inowrocławiu rozpoczęli rolnicy z Kujaw, chcą wesprzeć postulaty bydgoskich rolników. Dzień później zawarto tzw. Porozumienia Bydgoskie, w ramach których władza zgodziła się spełnić postulaty rolników, w tym zarejestrować Solidarność Rolników Indywidualnych, co nastąpiło 12 maja 1981 roku.