,,W pierwszej grupie będziemy preferować najpierw zaszczepienie osób powyżej 75. roku życia”

,,W pierwszej grupie będziemy preferować najpierw zaszczepienie osób powyżej 75. roku życia”

Jeżeli chodzi o dystrybucję szczepień, to będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych, którzy są najbardziej narażeni na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem Covid-19; czyli osób powyżej 75. roku życia – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia pytany na wtorkowej konferencji prasowej o kwestię szczepień nauczycieli powiedział, że pod koniec dyskusji o kolejności szczepień zostali oni przesunięci do grupy pierwszej. „Czyli po wyszczepieniu medyków znajdują się w tej pierwszej grupie, która będzie poddana zaszczepieniu” – zapewnił Niedzielski.

 

Jak mówił, „mamy do czynienia z taką sytuacją, że rzeczywiście w perspektywie dwóch tygodni będziemy podejmowali decyzje o tym, czy dzieci wrócą do szkół”. „Przygotowując się do tego, będziemy w ostatnim tygodniu ferii przeprowadzali akcję takiego testowania wśród nauczycieli klas 1-3 po to właśnie, żeby przygotować się na ewentualność podkreślam – bo to nie jest jeszcze przesądzone – powrotu do szkół” – zaznaczył szef resortu zdrowia.

 

Jak podkreślił, „jeżeli chodzi o samą dystrybucję szczepień, to tutaj przede wszystkim w pierwszej kolejności będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem Covidu”. „I tutaj też pewna sekwencja jaką utworzymy w grupie pierwszej na pewno będzie preferowała osoby powyżej 75. roku życia” – powiedział Niedzielski.

 

Ale – dodał – „ostateczne informacje podamy państwu po podjęciu decyzji między innymi przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i oczywiście po decyzji i konsultacji z ministrem Michałem Dworczykiem, który jest pełnomocnikiem ds. programu szczepień”.

 

Przyjęta przez rząd Narodowa Strategia Szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas Etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

W ramach Etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

 

W Etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

 

W tym etapie szczepione będą też osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

 

W Etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych. (PAP)

 

autor: Edyta Roś

ero/ godl/