Władze Inowrocławia wykpiły dekomunizację w wykonaniu wojewody

Fot: UM Inowrocław

24 listopada wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie o zmianie patrona ulicy Iwana Alejnika na zmarłego niedawno honorowego obywatela Inowroclawia Tadeusza Chęsego. Rada Miejska decyzję wojewody zaskarżyła do sądu. Tymczasem na dawnej ulicy Alejnika pojawiły się tabliczki.

Oprócz informacji, iż mamy do czynienia z ulicą Tadeusza Chęsego, postanowiono również wywiesić tabliczkę z informacją, że nazwa ulicy została zmieniona zarządzeniem wojewody, jednocześnie informując o zaskarżeniu tej decyzji przez Radę Miejską do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy – Zmiana tabliczki z nazwą ulicy nie oznacza zakończenia sprawy. Dlatego postanowiłem dołożyć jeszcze jedną, informującą o zaistniałej sytuacji. Po otrzymaniu zgody radnych Rady Miejskiej Inowrocławia i przyjęciu odpowiedniej uchwały, złożyłem skargę do właściwego organu. Czekamy na jej rozpatrzenie przez sąd – informuje prezydent Ryszard Brejza.

 

Tabliczka z imieniem Iwana Alejnika trafiła do przechowania, bowiem inowrocławski ratusz liczy, że po batalii sądowej powróci na swoje miejsce.

 

Iwan Alejnik był czołgistą, który zginął w czasie walk o Inowrocław z Niemcami. Zdaniem większości inowrocławskich radnych nie był osobom zaangażowana politycznie, stąd też nie powinien być dekomunizowany.