Wojewoda przegrywa w sądzie sprawę o dekomunizację Alejnika



Fot: UM Inowrocław

W listopadzie wojewoda zdecydował się wbrew inowrocławskiemu samorządowi wydać zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika w Inowrocławiu na Tadeusza Chęsego, w trybie przepisów o dekomunizacji. Inowrocławski samorząd decyzję zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten dzisiaj uchylił decyzję wojewody.

Na chwilę obecną nie jest znane uzasadnienie decyzji WSA Wojewoda może się od tej decyzji odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Rada Miejska w Inowrocławiu, zaskarżając decyzję wojewody uzasadniała swój wniosek następująco – ie przedstawiono w niej żadnych dowodów ani poszlak, że Iwan Alejnik był zbrodniarzem lub sprawcą czynów o charakterze antypolskim. Trudno za takowe uznać to, że będąc dowódcą czołgu, a nie oficerem politycznym poniósł największą z ofiar w walce na ulicach Inowrocławia ze znienawidzonym okupantem niemieckim. Uznanie, że patronami ulic w Polsce mogą być wyłącznie ,,polscy bohaterowie” jest nadużyciem niemającym umocowania w obowiązującym prawie.

 

Kilka tygodni później wojewoda postanowił również zdekomunizować skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy, co również zaskarżył do WSA bydgoski samorząd. Za kilka tygodni możemy spodziewać się wyroku.