Wyspa św. Barbary przejdzie rewitalizację, ale nie będzie połączona z brzegiem



Wizualizacja

W drugiej połowie XIX wieku podczas regulacji Brdy powstała wyspa św. Barbary, od patronki szyprów i sterników. Obecnie jest ona porośnięta drzewami, ratusz intensywnie przygotowuje się do jej rewitalizacji. Opracowano już wstępne wizualizację.

Zlecona koncepcja rewitalizacji zakłada powstanie estetycznych nasadzeń, utworzenie łąki kwietnej, pojawić mają się też ławeczki. Wyspa nie zostanie jednak połączona z lądem jak pierwotnie planowano, od tego zamiaru zrezygnowano po konsultacjach. Wyspa św. Barbary ma być dostępna natomiast dla wodniaków, dlatego powstanie pomost pływający i schody. Będzie można na nią się dostać czy to z kajaku lub podkładu innej jednostki pływającej. Na wyspie ma być też zaakcentowany przebieg 18. południka.

 

 

 

Rzeźba?

W latach 30. pojawił się pomysł ulokowania figury św. Barbary, której projekt opracował rzeźbiarz Piotr Triebler. Koncepcji tej nie udało się zrealizować. Plany rewitalizacyjnej przewidują ulokowanie rzeźby lub innej instalacji podobnej. Nie jest na dzisiaj jednak sprecyzowane jaka byłaby to rzeźba, czy być może będzie to powrót do niezrealizowanej koncepcji sprzed 90 lat.