10 lat pisania o Fordonie w internecie i w realnym życiu

Fot: Alicja Chrobak

Fot: Alicja Chrobak

10 listopada 2012 roku na Facebook-u powstał profil ,,Fordon na co dzień”, który dla mieszkańców tej dzielnicy stał się podstawowym osiedlowym informatorem, a także animatorem ciekawych projektów. ,,Fordon na co dzień” tworzyli oddolnie ludzie, którzy w ten sposób się zrzeszyli, jednocześnie jest to też kilkanaście tysięcy odbiorców.

 

Po 10 latach aktywnej działalności, jego twórcy mogą pochwalić się 16,9 tysiącami polubień fanpage Fordon na co dzień, 6,1 tysiącami obserwujących na Instagramie oraz ponad 17 tysiącami użytkowników grupy Fordon na co dzień – Forum – informują twórcy inicjatywy – Fordon na co dzień relacjonuje na bieżąco najważniejsze fordońskie wydarzenia. A tych w ostatniej dekadzie było sporo – i co warto podkreślić, zmieniły one życie fordoniaków. Budowa i otwarcie linii tramwajowej, realizacja nowej szkoły, rewitalizacja Starego Fordonu czy przekształcenie UTP w Politechnikę – to kluczowe momenty w najnowszej historii tej części Bydgoszczy. Na naszym fanpage znajdziecie wiele materiałów, które dokumentują te ważne chwile.

 

Zaczęło się od profilu na portalu społecznościowym, ale było też szereg działań już w realnej przestrzeni – Przez 10 lat staraliśmy się jak najczęściej wychodzić z przestrzeni wirtualnej i zmieniać świat realny. Organizowaliśmy zbiórki krwi, uczestniczyliśmy w akcjach sprzątania terenów zielonych, zainicjowaliśmy nasadzenia oraz informowaliśmy o konsultacjach czy wydarzeniach. Naszym mottem jest “Budujemy pozytywny wizerunek Fordonu”. To pokazywanie jego walorów przyrodniczych i niezwykłego położenia między zboczem Fordońskim a Wisłą. To podkreślanie jego niezwykłej historii: tu szkolili się piloci, tu dzieciństwo spędzał Jeremi Przybora, tu według legend odpoczywał Napoleon – piszą inicjatorzy.

 

W ramach obchodów jubileuszu 10-lecia tej inicjatywy we współpracy z Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową i Fundacją Immo przy ulicy Witosa posadzono 12 platanów, licząc na ponadczasowe wpisanie inicjatywy w dzieje Fordonu.

 

Specjalnym projektem towarzyszącym 10-leciu Fordon na co dzień był realizowany wspólnie z XV Liceum Ogólnokształcącym projekt „Napoleon, czarownice i róża”. Jego celem była popularyzacja historii Fordonu i lokalnej tożsamości, zwłaszcza wśród młodzieży. Zadanie dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2022”.

 

Przyczynkiem do realizacji projektu jest publikacja „Fordońskie legendy i przypowieści”, autorstwa Henryka Wilka – zmarłego w 2021 roku pedagoga i badacza historii Fordonu. W zbiorze znajdziemy szereg opowieści, związanych z początkami Wyszogrodu i Fordonu, jak i również jego dalszej historii. Legendy przekazują wiele historycznych faktów z dziejów Fordonu: charakteru dodają im tak lubiane przez wszystkich – a szczególnie młodych ludzi – elementy fantazji i tajemnicy.

 

Odtworzenia legend przed kamerą dokonali uczniowie fordońskiego XV Liceum Ogólnokształcącego z klas humanistyczno-teatralnych. Przy oglądaniu filmów warto zwrócić na współczesny kontekst miejsc, m.in. zmiany na Rynku w Starym Fordonie, obecne otoczenie Góry Szybowników czy Dębu Napoleona. Za realizację i montaż materiałów odpowiada Fundacja Sztukateria.

 

Dzięki naszym krótkim filmom każdy dowie się, dlaczego dąb na Tatrzańskim zwą Dębem Napoleona, skąd wywodzą się nazwy Mariampol czy Pałcz, a także pozna legendy uzasadniające pochodzenie róży w herbie Fordonu, dotyczące zbrodni dokonanej na fordońskim rynku 2 października 1939 roku czy czarownic prowadzących sabaty na Górze Szybowników. Uroczysta premiera filmów odbyła się 10 listopada w Kinie Jeremi, znajdującym się w XV LO. Cieszymy się, że wzięli w niej udział twórcy filmów i zaproszeni goście, m.in. poseł na Sejm RP Piotr Król, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń, przedstawiciele Rady Osiedla Miedzyń-Prądy, Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy firmy Arkada-Invest.

 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia jednego z filmów, który wyjaśnia dlaczego dąb na Tatrzańskim nazywany jest Dębem Napoleona:

{youtube}hTu5Hak5pws{/youtube}

 

Powstanie społeczna Strategia Rozwoju Fordonu

,,Fordon na co dzień” planuje już kolejną dekadę działań. W najbliższym czasie planuje się opracować oddolnie Społeczną Strategię Rozwoju Fordonu – Fordon 2.0.