Lotnisko bliskie budowy farmy fotowoltaicznej



Fot: PLB

O planach budowy ,,farmy fotowoltaicznej” na obszarze Portu Lotniczego Bydgoszcz, która pozwoliłaby poprawić jego bilans finansowy, mówiło się już od kilku miesięcy. PLB informuje, że pierwszy etap inwestycji wkrótce może ruszyć do realizacji, bowiem zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego kończy etap uzyskiwania zgód formalnych.

 

Wkrótce ruszy przetarg na montaż ponad 100 paneli fotowoltaicznych nieopodal bazy technicznej portu o mocy 50kW. . Pozwoli ona przede wszystkim zredukować wydatki na energię elektryczną oraz w znaczny sposób przyczyni się do poprawy jakości naszego środowiska. Z wyliczeń Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że dzięki czystej energii wyprodukowanej w takiej instalacji OZE, uda się zredukować emisję CO2 o ponad 32 tony rocznie, co odpowiada CO2 wychwytywanej przez ponad 500 drzew w ciągu 10 lat.

 

– Port Lotniczy Bydgoszcz, od lat podczas kolejnych inwestycji poszukuje możliwie najbardziej ekologicznych rozwiązań i kieruje się zasadami zrównoważonego zużycia energii. To pozytywnie wpływa nie tylko na wynik finansowy Spółki, optymalizację kosztów, ale przede wszystkim na dobro naszej Planety – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. – Inwestycje w alternatywne, ekologiczne źródła energii takie jak budowa instalacji fotowoltaicznej i w perspektywie kolejnych lat farmy fotowoltaicznej zapewnią bezpieczeństwo energetycznie nie tylko dla naszego lotniska, także dla mieszkańców regionu.

 

Bydgoskie lotnisko chce zabiegać o miano ,,Green Airport”.

 

Docelowo panele fotowoltaiczne pojawić mają się też przy pasie startowym, a PLB ma osiągnąć moc produkcji 100 MW rocznie, co znacznie przewyższa potrzeby energetyczne portu. Nadwyżki lotnisko będzie mogło zatem odsprzedawać.

Z danych Enea z listopada wynika, że działające w Bydgoszczy 898 prywatnych instalacji fotowoltaicznych osiąga łączną produkcję na poziomie około 7,3 MW, zatem patrząc na skalę lotniskowa inwestycja będzie ogromna.