Przed nami dwa dni zmagań wieloboistów z czołówki. To debiut nowej lekkoatletycznej marki

Przed nami dwa dni zmagań wieloboistów z czołówki. To debiut nowej lekkoatletycznej marki

W dniach 14-15 maja na stadionie Zawiszy odbędzie się I Memoriał Wiesława Czapiewskiego, będący z jednej strony wyrazem hołdu dla tego związanego z Zawiszą trenera wieloboistów, ale też najważniejszą imprezą dla wieloboistów w Polsce. Memoriał już w I edycji został uznany przez światową federację IAAF jako impreza rangi gold, prawie najwyższej. Organizatorzy postanowili zrezygnować z biletów w pierwszej edycji, zatem w sobotę i niedzielę można oglądać sportowców bezpłatnie.

Memoriał rozpocznie się w sobotę o godzinie 11:00. Jego uczestnicy będą rywalizowali w 10-boju mężczyzn i 7-boku kobiet. Poziom rywalizacji nada na pewno Adrianna Sułek, halowa wicemistrzyni świata, a wśród mężczyzn , który przed rokiem zdobył halowe wicemistrzostwo Europy, który będzie się zmagał m.in. z Jiri Sykorą, Ondrejem Kopeckym oraz Edgarem Benkunskasem.

 

– Ten start będzie wskaźnikiem tego jak nasza forma będzie się prezentowała, ale docelowo najważniejsze są mistrzostwa świata, gdzie chciałabym aby było jak w Belgradzie – powiedziała na konferencji prasowej Adriana Sułek, nawiązując do Belgradu, gdzie wywalczyła halowe wicemistrzostwo świata.

 

W sobotę zawody zakończą się około godziny 18, w niedzielę rywalizacja będzie się odbywać w podobnych godzinach i zakończy się biegiem na 1500 metrów mężczyzn zaplanowanym na godzinę 17:45.

 

– Cieszę się, że dwoje najlepszy polski wieloboista i najlepsza wieloboistka wystartuje w tym memoriale, bo to jest dla mnie bardzo ważne, a dla Wiesia też, bo oni szanując to co on zrobił dla polskiej lekkiej atletyki i był z nimi – mówi dyrektor memoriału Krzysztof Wolsztyński, który wskazał, że Czapiewski specjalizował się jako trener w wieloboju, to wychował wielu sportowców z indywidualnych konkurencji wymieniając: Sebastiana Chmarę, Artura Kochutka, Dominika Bochenka – Był trenerem wieloboju, ale wychował bardzo dobrych zawodników na 110 metrów przez płotki i w tyczce – podkreśla Wolsztyński – Te zawody są pierwszy raz w Polsce w ,,goldzie” Zrobimy wszystko wspólnie, aby ten memoriał był w kalendarzu światowej federacji.

 

W czerwcu z kolei na stadionie Zawiszy odbędzie się IV Memoriał Ireny Szewińskiej, również w randze gold, z konkursem rzutu młotem zaliczanym do najwyższej rangi diamentowej. Istnieje zatem szansa, że na stałe Bydgoszcz będzie organizować dwa memoriały w roku.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/tGqi2elpE9M” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]