Radni Krzemieńczuka podczas sesji w dniu 16 grudnia przyjęli apel do prezydenta Wołodymira Zelenskiego, aby ten nadał tytuł honorowy Miasta Ratownika dla Bydgoszczy i litewskiego Alytus. Radni Krzemieńczuka podnoszą, że Bydgoszcz i Alytus przez ostatnie miesiące udzieliły największej pomocy dla tego miasta oraz przyjęli sporą liczbę ukraińskich uchodźców.
Tytuł Miasta Ratownika to nowe odznaczenie honorowe, które pojawiło się po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Odznaczenia przyznaje bezpośrednio prezydent Ukrainy. Do tej pory trzy miasta dostąpiły tego zaszczytu: Rzeszów, Przemyśl oraz stolica Czech Praga.
Ukraiński portal telegraf.in.ua szacuje, że z Bydgoszczy i Alytusa na Ukrainę trafiło około 70 ton pomocy humanitarnej. Radni z Krzemieńczuka zaznaczyli także, że w Bydgoszczy odbyły się wiece solidarności z Ukraińcami.
Krzemieńczuk z Medalem Kazimierza Wielkiego
Bydgoszcz i Krzemieńczuk są miastami partnerskimi, w kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy przyznała ukraińskimi miastom partnerskim: Krzemieńczukowi i Czerkasą Medale Kazimierza Wielkiego, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Bydgoszczy. Pomoc finansową dla Krzemieńczuka przekazywał nie tylko bydgoski samorząd, ale też prowadzona była wśród mieszkańców zbiórka.
W Krzemieńczuku trwają z kolei dyskusję o dekolonizacji przestrzenie miejskiej, czyli usunięcia tych patronów ulic i placów, którzy sugerować mogą wyższość narodu rosyjskiego nad ukraińskim. Takim przykładem jest chociażby literat Puszkin, który przez dziesiątki lat miał w Krzemieńczuku swój plac. Przy tych dyskusjach brane jest pod uwagę nadanie ulicy Bydgoskiej.