W Skandynawii opracowano chip szybszy niż cały internet



CC BY 2.5 by  The Opte Project

Duńsko-szwedzki zespół opracował chip, który przesyła informacje z prędkością prawie 2 miliony gigabitów na sekundę (2 Pbit/s) – dwa razy wyższą, niż wynosi cały internetowy transfer danych. Naukowcy planują już budowę układu o prędkości 100 Pbit/s.

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego ogłosili właśnie nowy rekord transmisji danych. Osiągnęli prędkość 1,8 petabitu na sekundę, co – jak podkreślają – odpowiada mniej więcej dwukrotnej prędkości przesyłu danych w całym internecie.

 

Co więcej, uzyskali to za pomocą pojedynczego chipu, z jednym źródłem światła laserowego.

 

Jak twierdzą, chip okazał się co najmniej równie szybki, jak tysiąc najlepszych, komercyjnych laserów do przesyłania danych.

 

Kluczem do sukcesu była technika, w której pojedynczy promień lasera (w tym przypadku podczerwonego) jest zamieniany na wiele promieni o różnych częstotliwościach.

 

Podejście takie znane jest jako grzebień częstotliwości – poszczególne fale są od siebie rozdzielone, podobnie jak zęby w grzebieniu.

 

„Unikalne w naszym systemie jest to, że tworzy grzebień częstotliwości idealnie dopasowany do komunikacji światłowodowej – ma wysoką moc optyczną i wykorzystuje szerokie pasmo znajdujące się w zakresie częstotliwości szczególnie przydatnych w komunikacji optycznej” – mówi prof. Victor Torres-Company z Uniwersytetu Chalmersa.

 

Powodzenie eksperymentu naukowcy częściowo zawdzięczają przypadkowi.

 

„Niektóre charakterystyczne parametry, które uzyskaliśmy, to dzieło zbiegu okoliczności, a nie efekt zaplanowanego projektu. Jednak dzięki wysiłkom mojego zespołu jesteśmy w stanie odtworzyć cały proces i zapewnić wysoką powtarzalność otrzymanych mikrogrzebieni, które można zastosować w telekomunikacji” – dodaje specjalista.

 

1,8 Pbit/s (1,8 miliona gigabitów na sekundę) to trudna do wyobrażenia prędkość, ale zdaniem badaczy to dopiero początek.

 

Przeprowadzone już obliczenia wskazują bowiem, że z chip można usprawnić tak, aby przesyłał informacje z prędkością nawet 100 Pbit/s.

 

Więcej informacji na stronie: https://www.dtu.dk/english/news/all-news/new-data-transmission-record?id=213f1735-036d-44c9-b229-d25d74dd3f02

 

Marek Matacz

 

mat/ agt/

 

PAP Nauka w Polsce