Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.
W styczniu 2018 roku rząd ustawą wydłużył kadencję samorządów z 4 do 5 lat. Argumentowano to tym, iż dłuższa kadencja pozwoli spokojniej planować działania rozwojowe. Jednocześnie ustawa wprowadziła limit kadencyjności dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, który wynosi dwie kadencje (prawo nie może działać wstecz, zatem liczy się on od 2018 roku).
Wybory pierwotnie musiałyby się odbyć jesienią 2023 roku, w podobnym terminie kończy się też kadencja Sejmu i Senatu. Rząd uznał, że przeprowadzenie dwóch dużych wyborów w podobnym czasie będzie trudne organizacyjnie, dlatego 29 września Sejm przyjął ustawę przedłużającą kadencję o kolejne pół roku do 30 kwietnia 2024 roku. Przeciwko tej ustawie był Senat, ale Sejm przegłosował stanowisko senackie. Krytycznie do wydłużania kadencji odnoszą się też prezydenci największych miast.
22 listopada 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zatem kadencja została wydłużona.