Za nami trzecie najcieplejsze lato w historii pomiarów. Wrzesień dał już na wytchnienie

Za nami trzecie najcieplejsze lato w historii pomiarów. Wrzesień dał już na wytchnienie

Średnia temperatura w okresie czerwiec-sierpień wyniosła 19,3 stopnia C i była powyżej średniej letniej dla tego okresu – było to 3 najcieplejsze lato od 1951 roku (od tego roku prowadzone są pomiary), Do tej pory najcieplejszym latem był rok 2019. Powyższe dane pochodzą z opracowania meteorologów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Jednocześnie stwierdzono zaledwie 198,5 mm opadów w tym okresie, o przeszło 24,4 mm mniej od normy dla sezonu letniego. Jak spojrzymy na dane od 1951 roku, to tegoroczne lato pod względem opadów możemy sklasyfikować dopiero na 58 pozycji. Najbardziej suche lato odnotowano w 2015 roku.

 

Utrzymująca się od szeregu lat słaba tendencja spadku wysokości opadów na obszarze Polski w okresie lata, jest kontynuowana, a od początku obecnego stulecia ten trend jest nawet silniejszy. Zmiany wysokości opadów w okresie od 1951 r. w stosunku do normy dla okresu 1951-1980 wynoszą niespełna 3% – oceniają eksperci IMGW. Raport ten powstał m.in. w ramach monitoringu suszy. Z tych danych widać, że pod względem suszowym mieliśmy ciężkie lato.

 

Wrześniowe złagodzenie

Wrzesień jak wynika z opracowania IMGW cechował się temperaturami poniżej średniej – średnia temperatura w Polsce to 12,3 stopnica C, o 1,5 stopnia poniżej średniej wieloletniej. Pod tym względem wrzesień znalazł się dopiero na 56 pozycji patrząc od 1951 roku, najcieplejszy wrzesień odnotowano w 2006 roku.

 

Stwierdzone opady we wrześniu to 67,4 mm, były one powyżej średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Tegoroczny wrzesień pod względem opadów sklasyfikowany został na 19 pozycji.