Bydgoscy naukowcy z najlepszymi projektami na innowacje w OZE



Fot: ONDE

Rozwój odnawialnych źródeł energii to jedno z kluczowych wyzwań przed którymi stajemy w walce o lepszy klimat. Toruńska spółka ONDE działająca w tym segmencie postanowiła powołać program grantowy SOFIA dla młodych naukowców, w ramach którego ci mogą pozyskać granty na realizowanie swoich projektów. Trzy z czterech projektów, które będą wsparte finansowo z SOFIA to bydgoskie projekty.

 

Kamil Skonieczny, który ukończył krakowską AGH i Politechnikę Warszawską, na co dzień mieszkający w Bydgoszczy otrzyma wsparcie na ,,Analizę możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej” –  Funkcja śledzenia słońca w trackerach solarnych pozwala na optymalne wykorzystanie promieni słonecznych. W praktyce oznacza to, że instalacja staje się jeszcze bardziej efektywna. W swoim projekcie postanowiłem zbadać możliwość zastosowania podobnego rozwiązania w instalacjach umieszczanych na wodzie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na wykorzystanie nowych przestrzeni, zwiększenie źródeł zielonej energii i wdrożenie projektu, którego nie ma jeszcze na rynku – ocenia Skonieczny. Z kolei Michał Stopel, który kończył Politechnikę Bydgoską będzie badał zastosowanie w OZE sztucznej inteligencji w ramach projektu pod tytułem: ,,Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych.” Tomasz Cierlicki także mający związki z Politechniką Bydgoską otrzymał grant na: ,,Ocena śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC jako narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej”.

 

— Nasza firma jest przekonana, że przyszłość energetyki leży w Odnawialnych Źródłach Energii, dlatego z przyjemnością wspieraliśmy młodych naukowców, którzy mają potencjał zmieniać tę przyszłość. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią ich drogi badawczej — powiedział Paweł Średniawa, Prezes Zarządu ONDE SA