Bydgoskie lody włoskie-świderki zrobiły ogromną karierę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. O potencjale arabskich rynków

Bydgoskie lody włoskie-świderki zrobiły ogromną karierę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. O potencjale arabskich rynków

W 2020 roku w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich odbywało się światowe Expo, w tym czasie w polskim pawilonie działała bydgoska restauracja, która trafiła tam dzięki współpracy z Polsko-Arabskim Klubem Gospodarczym, trwałą wartością tego jest pokazanie, iż w krajach arabskich niczym niewyróżniające się w Polsce lody włoskie mogą być hitem. O Expo2020 na III Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku mówił prezes Polsko-Arabskiego Klubu Gospodarczego Przemysław Skrzypek.

– Największym hitem okazał się autorski pomysł Marcina Szukaja i mój, czyli kompletnie innowacyjny na rynku arabskim polskie lody świderki – mówił Przemysław Skrzypek – To co się wokół tych lodów działo to przeszło ludzkie pojęcie – ludzie potrafili stać po 1,5 godziny po to, aby kupić loda.

Ogromne zainteresowanie lodami, które serwowali bydgoszczanie przełożyło się też na sukces ekonomiczny – Tu mamy to na wyciągnięcie ręki w każdej budzie w Polsce, ale okazało się to takim hitem, że maszyna przez pół roku zarobiła milion dolarów – wyjaśniał Skrzypek, po Expo ekspansja z lodami włoskimi dalej miała miejsce – W tej chwili są rozwijane dwie sieci – jedna franczyzowa, druga niefranczyzowa. Okazało się, że nie mamy się czego wstydzić, że polskie mogą zrobić furorę.

 

– To był jeden z pięciu topowych produktów na całym Expo, według różnych rankingów. Jak jakieś delegacje przychodziły to ambasadorowie w pierwszej kolejności przychodzili do lodów – mówił na III Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku Skrzypek.

 

Nie tylko były pomysły na lody, ale jak przyznaje Skrzypek nie wszystkie zamiary udało się wdrożyć – Nie udało się osiągnąć pełnego sukcesu, udało się wypromować tylko te lody, mieliśmy też inicjatywę soku jabłkowego.

Jak przyznaje prezes klubu polsko-arabskiego inne lokalne produkty się pojawiły w Dubaju – Z różnych względów nie zaistniało to w formie pełnoskalowej.

 

Skrzypek zachęcał, aby promować na Półwyspie Arabskim także tematy logistyczne, a to był główny temat Forum Bursztynowego Szlaku – Mamy nadzieję, że będziemy mogli jakieś działania realizować w przyszłości – dlaczego takie Forum nie może się odbyć np. w Dubaju.

W jego opinii powinniśmy więcej uwagi poświęcać eksportowi na inne kontynenty – Wydaje mi się, że nie po to budujemy tą infrastrukturę żeby utrzymać strukturę eksportu, która jest na obecnym poziomie, czyli 75% towarów eksportujemy z Unii Europejskiej, co jest oczywiście cenne, ale już po tym pierwszym etapie otwarcia się na Unię jesteśmy gotowi samodzielną ekspansję prowadzić zagraniczną.