Bydgoszcz nadal nie wdrożyła standardów dotyczących ochrony drzew. Aktywiści przypominają o tym w Walentynki



Fot: MODrzew

Fot: MODrzew

14 lutego w wielu miastach Polski w ramach akcji ,,Walentynki dla Drzew” z inicjatywy Fundacji EkoRozwój z Wrocławia wieszane są symboliczne tabliczki z symbolami serca i drzewa, aby zwrócić uwagę na niewystarczającą ochronę drzew. Stowarzyszenie MODrzew z Bydgoszczy taką tabliczkę zawiesiło na drzewie, tuż przy placu budowy IV kręgu Opery Nova, będącym Pomnikiem Przyrody.


– Drzewa w Bydgoszczy potrzebują naszej pomocy. W Walentynki dołączamy do ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Fundację EkoRozwoju z Wrocławia. Chcemy przypomnieć, że Bydgoszcz dalej nie wprowadziła standardów ochrony drzew podczas inwestycji – mówi Marzena Błaszczyk,  prezes Stowarzyszenia MODrzew – Wystarczy przejść się po mieście, by zobaczyć, że normą na placach budowy jest składowanie materiałów budowlanych lub śmieci pod drzewami. Jeżeli drzewa są zabezpieczane, zabezpiecza się pień, zapominając, że drzewo mogą też zniszczyć maszyny budowlane poruszające się w rzucie jego korony. Maszyna zagęszcza glebę, co powoduje zniszczenie korzeni i prowadzi do obumierania drzewa. Jak pokazują dane więcej wycinamy niż sadzimy. A jako miasto nie mamy kompleksowej polityki zadrzewień, która wychodziłaby naprzeciw problemom związanym ze zmianami klimatu.

 

Takie zagrożenia mogą dotknąć wspomniany pomnik przyrody, bo zabezpieczono jedynie najniższą partię tego drzewa.

 

Stowarzyszenie MODrzew na potrzebę ustanowienia standardów ochrony roślin, czyli spisanego prawa, które obowiązywałoby chociażbyinwestorów, zabiega od 2020 roku gdy w petycji do prezydenta skierowali takie oczekiwanie.

Dyskusja o tym problemie odbyła się rok wcześniej, gdy przedstawiciel Rady Osiedla Kapuściska na sesji Rady Miasta Bydgoszczy zarzucał wykonawcom robót budowlanych bezmyślność, jednocześnie wskazywał na przykłady miast, gdzie takie regulaminy wprowadzono. W odpowiedzi na petycje Urząd Miasta Bydgoszczy, pozyskał z tzw. funduszy norweskich środki na realizację projektu ,,Bez lipy”, który w ramach partycypacji społecznej ma doprowadzić do opracowania takich standardów ochrony zieleni dla Bydgoszczy. Proces konsultacji społecznych rozpoczął się formalnie w maju 2021 roku, ale do dzisiaj nie zaprezentowano nawet projektu dokumentu i konkretnych regulacji. Zatem w pewnym sensie dzisiejsza inicjatywa MODrzewia to przypomnienie o problemie.

 

MODrzew opierając się na danych GUS wskazuje, że w 2021 roku wycięto w Bydgoszczy 6861 drzew, natomiast nowych nasadzeń było tylko 2901, co pokazywać może, że bilans drzew w Bydgoszczy jest ujemny. Główna przyczyna wycinki drzew to działania inwestycyjne.