Bydgoszcz stała się częścią prestiżowej sieci UNESCO. Wniesiemy do niej dziedzictwo muzyczne

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO powstała w 2004 roku, należą do niej miasta, które wyróżniają się kulturalnie w różnych kategoriach. Jesienią 2020 roku swoje starania o obecność w tej sieci rozpoczęła Bydgoszcz. Kilka dni temu ogłoszono listę nowych miast – Bydgoszcz dołączy do miast muzycznych.

31 października na stronie UNESCO ukazała się informacja o przystąpieniu 55 miast, Bydgoszcz jest jedynym polskim miastem na tej liście. Wstępujemy do Sieci Miast Kreatywnym m.in. obok hiszpańskiej Walencji , brazylijskiego Rio de Janeiro, czy rumuńskiego Iasi (po tym mieście pasażerów wożą tramwaje bydgoskiej PESA).

 

– Przyjęcie Bydgoszczy do sieci Miast Kreatywnych UNESCO to wyraz uznania dla wszystkiego, co działo i dzieje się w Bydgoszczy w dziedzinie muzyki. Muzyka i działające w mieście instytucje kultury od lat tworzą markę Bydgoszczy jako miasta tętniącego kulturą. Dołączenie do rodziny miast UNESCO na pewno wzmocni pozycję Bydgoszczy, nasz potencjał międzynarodowy i kulturalny. Będziemy współpracować z innymi Miastami w Sieci, wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Chcę bardzo podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie naszej aplikacji a szczególnie Marzenie Matowskiej dyrektorce Miejskiego Centrum Kultury, która zaprosiła do prac nad aplikacją ludzi ze środowiska muzycznego i tchnęła w niego dobrego ducha – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Z Bydgoszczą w Sieci Miast Kreatywnych z Polski znajduje się także: Kraków, Wrocław i Katowice, Łódź i Gdynia. Przy czym Bydgoszcz i Katowice to jedyni polscy reprezentanci muzyczni. Pozostałe miasta wyróżnione są albo za literaturę albo za wkład w film.

 

Z inicjatywą podjęcia starań o wpisanie Bydgoszczy do sieci UNESCO do ratusza przyszło Towarzystwo Muzyczne im. Jana Paderewskiego. Prezydent mianował jako swojego pełnomocnika do podjęcia odpowiednich starań, wiceprezesa tego towarzystwa Henryka Martenkę.