Temat możliwej konieczności zwrotu diet radnych, który rozpoczął się w naszym regionie od Kruszwicy, objął wiele samorządów, również do problemowej sytuacji doszło w gminie wiejskie Inowrocław, gdzie w listopadzie 2021 roku radni podnieśli sobie diety. Podobnie jak w przypadku Kruszwicy inowrocławska prokuratura podważyła ważność uchwały, gdyż nie została ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Prokuratura Rejonowa w Inowrocławiu swoje wątpliwości skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a ten wydał 28 lutego 2023 roku wyrok, który niedawno się uprawomocnił.
Radni gminy Inowrocław po tym jak ukazał się ten wyrok ponownie uchwalili sobie podwyżkę na sesji w dniu 12 maja 2023 roku, która weszła w życie na przełomie maja i czerwca – 14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowy, czyli w tym wypadku zgodnie z prawem. Co jednak z okresem od listopada 2021 roku do czerwca 2023 roku? Za ten okres nie ma podstawy prawnej do wypłacania wyższych diet, choć takowe były wypłacane. Zatem również w przypadku gminy Inowrocław trzeba zadać pytanie, czy radni powinni zwrócić diety (różnicę o którą podniesiono diety w listopadzie 2021 roku), które pobierane były niesłusznie.
Kruszwica bez reakcji wojewody
Pod koniec sierpnia informowaliśmy, że po tym gdy takie wątpliwości co do konieczności zwrotu nadwyżki diet, wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa, radni Kruszwicy uchwalili sobie podwyżkę obowiązującą o kilka miesięcy wstecz, aby w ten sposób usankcjonować zbyt wysokie diety. Pojawiały się jednak głosy, iż nie jest to sytuacja, gdy polskie prawo może działać wstecz. Ze strony wojewody nie spotkało się to jednak z reakcją zarówno tuż po uchwaleniu, bowiem on uchwałę dopuścił do publikacji w Dzienniku Urzędowym, ani też w ciągu 30 dni od jej uchwalenia, gdy prawo pozwala wojewodzie na uchylenie uchwały.
Nie oznacza to jednak, że temat jest zakończony, bowiem sprawa może znowu trafić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który może w tej sprawie wydać wyrok.