Elektrycy, krawcy, piekarze i cukiernicy w cenie na rynku pracy. Filozofów i politologów mamy nadto



Fot: Bartosz Bieliński

Pod koniec września w Bydgoszczy było zarejestrowanych mniej niż 3,5 tys. osób bezrobotnych, stopa bezrobocia wyniosła 2,2%, z tego też powodu większych problemów ze znalezieniem pracy nie powinno się mieć i można przebierać w ofertach. Bydgoszcz ma najniższe bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim, znacznie niższe od średniej dla województwa i kraju, a także jeden z najniższych wskaźników w Polsce.

Od kilku lat, corocznie publikowany jest barometr zawodów, czyli jednoroczna prognoza zapotrzebowań na zawody z podziałem na deficytowe, gdzie pracownicy są bardzo poszukiwani, zrównoważone i nadwyżkowe – czyli zawody, gdzie o pracę będzie najtrudniej. Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy opracowuje to zestawienie w oparciu o metody wypracowane w Szwecji i w Finlandii.

 

Z uwagi na niskie bezrobocie przodują na tej liście zawody deficytowe na której znajdują się m.in. lekarze, nauczyciele, fryzjerzy, krawcy, elektrycy, piekarze, cukiernicy, śłusarze, tapicerzy, brukarze, jest też spore zapotrzebowanie na zawody budowlane począwszy od murarzy i tynkarzy a skończywszy na kierownikach budów.

Lista zawodów nadwyżkowych jest już bardzo krótka – są to: filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy. Swego czasu były to popularne kierunki studiów, dzisiaj również szkolnictwo wyższe stara się jednak nadążać za trendami rynkowymi.

Dobrze płatną w naszym regionie można z powodzeniem szukać w internecie. Bardzo często wystarczy to zrobić wpisując, na przykład, Praca Bydgoszcz i wyskoczy nam wiele ogłoszeń o pracę, w tym te z opcją pracy zdalne.