Enea będzie dalej dostarczać prąd do Bydgoszczy i jej sąsiadów. Stawki będą maksymalne



Fot: Petr Kovar

W drugim półroczu 2022 roku dużo było zachodu w sprawie znalezienia dostawcy energii elektrycznej dla Bydgoszczy i pozostałych samorządów wchodzących w skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej. Początkowo były ceny wręcz zaporowe, później gdy parlament wprowadził ustawowo limity cen nie było żadnych chętnych, w rezultacie udało się podpisać już umowę z Enea – póki co do końca czerwca 2023 roku.

Ryzyka, że nie będzie w ogóle prądu nie było, bowiem samorządy jeżeli nie mają zawartych umów, to dostają prąd według taryfy rezerwowej, w tym wypadku sama taryfa nie ma większego znaczenia, skoro są ustawowe limity cen, ale w przypadku tych taryf trzeba płacić dodatkowo za punkty dostępowe, co bydgoski ratusz tylko dla Bydgoszczy oszacował jako dodatkowe 0,5 mln zł kosztu.

 

torty
Więcej informacji po kliknięciu w link

Uchwalona przez parlament jesienią ustawa zakłada, że samorządy maksymalnie za MWh prądu zapłacą 785 zł netto, z uwagi na powrót od dzisiaj (1 stycznia) 23% VAT, będzie to ostatecznie 965 zł brutto.

 

Jak ustaliliśmy, jeszcze przed końcem roku z Enea zawarto umowę, z Bydgoszczą, która będzie obowiązywać do końca czerwca, stawka na umowie ma być prawie dwukrotnie wyższa niż 965 zł brutto, ale z mocy ustawy to tę kwotę będzie płacić Bydgoszcz. W roku 2022 Bydgoska Grupa Zakupowa płaciła poniżej 600 zł, będzie to zatem wzrost o około 3/4.

 

Wspomnieć warto, że pod koniec września Enea oferowała Bydgoskiej Grupie Zakupowej stawki w przedzaile 2,8 – 3,4 tys. zł + VAT za MWh.