Przeglądy techniczne domu są niezbędne podobnie jak przeglądy diagnostyczne samochodu. Brak aktualnych może skutkować problemami np. z otrzymaniem odszkodowania. W poniższym artykule znajdziesz podpowiedzi na temat tego, o jakich terminach przeglądów musisz pamiętać oraz w jakich sytuacjach będzie obowiązywać polisa ubezpieczeniowa domu.
Polskie przepisy budowlane różnicują obowiązki dla właścicieli i zarządców różnych typów obiektów (takich jak domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, hale, magazyny czy sklepy wielkopowierzchniowe). W naszej analizie skupiamy się na domach jednorodzinnych i mieszkaniach.
Na czym polega przegląd budynku?
Zorganizowanie przeglądu technicznego domu jest stosunkowo prostym zadaniem. Wystarczy, że umówisz się na konkretny termin z osobą mającą wymagane kwalifikacje. Podczas krótkiej wizyty przeprowadzi ona kontrolę, po której otrzymasz potwierdzenie jej wykonania.
Musisz jednak pamiętać, że sama wizyta kontrolera nie jest równoznaczna z dobrym stanem technicznym budynku! Jeśli wszystko jest w porządku, otrzymasz potwierdzenie pozytywnego wyniku kontroli w formie pisemnego protokołu, który może zostać przekazany osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zostaniesz wezwany do wykonania niezbędnych napraw i do ponownego przeglądu, aby ocenić wprowadzone zmiany.
Jeżeli masz pytania dotyczące przeglądów technicznych domu, mieszkania lub innego budynku, najlepszym źródłem informacji będzie Prawo budowlane, szczególnie art. 61 i 62. Znajdziesz w nich szczegółowo wyjaśnione kwestie związane z przeglądami. Prawo budowlane określa również konsekwencje, w tym rodzaj i wysokość kar, za przeprowadzanie przeglądów przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień.
Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie nieruchomości, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokument ten zawiera m.in. informacje o wymaganych przeglądach technicznych, które są niezbędne do zawarcia polisy.
Jakie przeglądy i kiedy powinny zostać wykonane?
Przeglądy techniczne instalacji w domach i mieszkaniach są nie tylko obowiązkowe, ale również niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Chociaż są płatne, nie wymagają częstego przeprowadzania.
Jeśli jednak wykupisz U bezpieczenie Mienia w LINK4, zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, m.in. , takich, które powstaną w związku z pożarem i innymi zdarzeniami losowymi .
Towarzystwo odpowiada też za szkody związane z kradzieżą z włamaniem lub rabunkiem. .
Dzięki p olisie od LINK4 zyskasz także wsparcie w pokryciu kosztów poszukiwania i usunięcia przyczyny szkody objętej zakresem ubezpieczenia czy osuszania domu bądź mieszkania.
Jakie przeglądy powinieneś cyklicznie wykonać?
Co 12 miesięcy:
-
Instalacja gazowa – sprawdzenie szczelności, stanu technicznego, a także bezpieczeństwa użytkowania.
-
Instalacja kominowa – kontrola przewodów kominowych, sprawność wentylacji i ryzyko zaczadzenia.
Dodatkowo warto sprawdzić inne elementy budynku, dla zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia dodatkowych kosztów:
-
Balustrady, loggie, balkony – sprawdzenie stabilności i bezpieczeństwa.
-
Urządzenia zamocowane do ścian i dachu – kontrola mocowania i stanu technicznego.
-
Elementy odwodnienia budynku i obróbki blacharskie – sprawdzenie stanu i funkcjonalności.
Kto może przeprowadzać kontrolę instalacji?
Kontrola stanu technicznego domu, mieszkania czy innego budynku może być przeprowadzona wyłącznie przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do wykonywania takich przeglądów upoważnione są osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności instalacyjnej oraz osoby z kwalifikacjami określonymi w przepisach o dozorze technicznym i energetyce.
Przykładowo przewody kominowe i wentylacyjne mogą być kontrolowane zarówno przez kominiarza, jak i osobę posiadającą specjalistyczne uprawnienia budowlane.
Sprawdź ubezpieczenie w LINK4
Już teraz sprawdź zakres produktów w LINK4 i wybierz ubezpieczenie dostosowane do swoich potrzeb!
Skorzystaj z Kalkulatora online, dzięki któremu dowiesz się, ile kosztuje polisa. Możesz także skontaktować się z nami telefonicznie lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4 dzwoniąc pod numer 22 444 44 44 , by poznać ofertę oraz kupić wybrane ubezpieczenie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.