Sprawa rakiety, która spadłą w Zamościu, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, to dzisiaj jedna z ważniejszych spraw do wyjaśnienia w Polsce, bowiem dotyka kluczowego zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo. Za dużo wciąż jednak o sprawie nie wiemy, jest już na tyle faktów, aby przygotować kalendarium (które będziemy wraz z pojawianiem się nowych istotnych informacji aktualizować).
– 16 grudnia 2022 roku – Ukraina przekazuje Dowództwu Operacyjnemu Sił Powietrznych informację o zmierzającym w kierunku Polski obiekcie, który może być rakietą. Tego dnia jak wynika z wypowiedzi premiera poderwane zostały F-35 NATO. Z informacji MON wynika, że Rada Ministrów o tym zdarzeniu wówczas nie została poinformowana, a pocisk zniknął z radarów.
22 kwietnia 2023 roku – mieszkanka jadąca na koniu po lesie w okolicach Zamościa natrafiła na dziwny obiekt. O tym znalezisku zawiadomiona została policja.
24 kwietnia 2023 roku – na miejscu pojawiają się służby, które zabezpieczają teren
26 kwietnia 2023 roku – do posła Jana Szopińskiego docierają informacje od mieszkańców, że najprawdopodobniej znaleziono rosyjską rakietę, wieczorem parlamentarzysta pyta na Facebook-u, czy rząd ukrywa incydent dla bezpieczeństwa Polaków?
26 kwietnia 2023 roku – tuż przed północą pojawiają się pierwsze informacje medialne.
10 maja 2023 roku – z nieoficjalnych ustaleń radia RMF FM wynika, że Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych potwierdził, że mamy do czynienia z pociskiem manewrującym Ch-55, który jest na wyposażeniu rosyjskiej armii.
11 maja 2023 roku – Minister Mariusz Błaszczak obwinia o zaniechania Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, które miało w grudniu nie powiadomić ministra o tym, że w polską przestrzeń powietrzną wleciała rakieta, która następnie zaginęła.
12 maja 2023 roku – na konferencji prasowej przedstawiciel Białego Domu John Kirby poinformował, że strona amerykańśka jest zainteresowana wyjaśneiniem przyczyn tego incydentu.
15 maja 2023 roku – Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę, która ma wyjaśnić przyczyny incydentu, w szczególności współpracę pomiędzy instytucjami.