Znajdująca się w sąsiedztwie kościoła sw. Piotra i Pawła oraz Parku Kazimierza Wielkiego Galeria Miejska BWA powstała według projektu Tadeusza Czerniawskiego i Zdzisława Kostrzewy w latach 70. Po ponad 50 latach budynek jej elewacja przechodzi remont, aby mogła ponownie zachwycać przechodniów, jak to miało miejsce w dalszej już przeszłości.
– Chodzi o jedną z flagowych inwestycji Urzędu Miasta polegającej na termomodernizacji i przebudowie okładziny kamiennej. Stara okładzina jest zdejmowana i wykonujemy nową w technologi elewacji wentylowanej – wyjaśnia nam Lukáš Franc, dyrektor generalny w firmie Korpol Invest, głównego wykonawcy tej inwestycji.
Inwestycja jest warta ponad 4 mln zł, prace zostały przedłużone, bowiem po rozbiórce starej elewacji okazało się, że struktura murów wymaga dodatkowych prac.
– Galeria Miejska BWA jest galerią sztuki nowoczesnej. Tak naprawdę mamy do czynienia ze sztuką razy trzy. Po pierwsze zapraszamy do obejrzenia sztuki nowoczesnej w galerii, po drugie proszę zauważyć jak natura kreuje nam sztukę poprzez wzdy na elewacji, każdy jej kamień, każda jej płyta kamienna jest swoistym niepowtarzalnym dziełem sztuki, a po trzecie mamy tu do czynienia z ze sztuka budowlańców: architekci, projektanci, wykonawcy i budowlańcy, którzy realizują to zadanie. To dzięki nim można się nacieszyć tym pięknym widokiem – mówi Franc.
Na dzisiaj pozostaje głównie do zrobienia ściana od strony wschodniej, czyli idąc od ulicy Gdańskiej.