Wracamy do sprawy sporu prawnego wokół decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z 2018 roku, która nałożyła na syndyka masy upadłościowej po Zachemie zobowiązania do usunięcia szkód środowiskowych. Symboliczną istotą tej decyzji jest wskazanie winnego zanieczyszczeń, czyli dawnych zakładów chemicznych Zachem oraz prawnych jego kontynuatorów. Przez kolejne lata były podejmowane próby wycofanie tamtej decyzji z obiegu, najprawdopodobniej ostatecznie jednak ona zostanie.
Ma to dzisiaj przede wszystkim znaczenie symboliczne,bowiem formalna likwidacja prawna Zachemu już nastąpiła, wycofanie decyzji z 2018 roku oznaczałoby jednak, że formalnie nie ma winnego powstania zanieczyszczeń.
Jeszcze w 2018 roku do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odwołanie od decyzji bydgoskiego RDOŚ złożył syndyk. GDOŚ przyznał rację syndykowi, wówczas jednak decyzję GDOŚ zaskarżyła bydgoska prokuratura i Rzecznik Praw Obywatelskich do sądu administracyjnego. Sąd przyznał rację podważającym działania GDOŚ, a po apelacji dyrekcji także potwierdził to orzeczenie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.
Na początku roku informowaliśmy, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pomimo tamtej sądowej porażki znalazła inny powód do unieważnienia decyzji szkodowej RDOŚ z 2018 roku, gdyż z racji tego, że formalnie Zachem został zlikwidowany w 2021 roku, jego prawny następca został wykreślony z KRS, to sprawca szkody nie istnieje, zatem postępowanie szkodowe trzeba umorzyć. Taki kierunek działania zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie do sądu administracyjnego, a ten niedawno zgodził się, iż skoro reprezentowany przez syndyka dawny Zachem nie istnieje, a to na jego wniosek GDOŚ rozpoczął dążenia do unieważnienia decyzji RDOŚ z 2018 roku, to GDOŚ powinien tamto postępowanie umorzyć. Umorzenie postępowania odwoławczego prowadzonego przez GDOŚ sprawia, że w obrocie prawnym pozostaje decyzja RDOŚ z 2018 roku stwierdzająca wystąpienie szkody środowiskowej, wskazująca jednocześnie winny temu podmiot.
Jeżeli nie zostanie złożone odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez GDOŚ, to takim rozstrzygnięciem kończy się ta sprawa.