W biblijnej księdze proroka Habakuka zapiano ,,kamień ze ściany zawoła”, te słowa w językach: polskim, hebrajskim, angielskim i niemieckim wołać będą teraz z Lapidarium zlokalizowanym przy ulicy Libelta w Inowrocławiu. Lapidarium to najprościej mówiąc miejsce wspominające społeczność żydowską.
Uroczystego otwarcia Lapidarium w Inowrocławiu dokonał prymas abp. Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Lapidarium powstało na terenie należącym do parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, więc wymagało dogania się między kościołami. W przeszłości – od 1886 roku w tym miejscu mieścił się cmentarz żydowski, który został zniszczony podczas II wojny światowej przez Niemców.
– Dzisiejszy dzień jest dla mnie wielką radością. Możemy się spotkać i wspólnie oddać część naszym siostrom i braciom, którzy żyli na tej kujawskiej ziemi i wspólnie z nami budowali jej dobro, cierpieli i tutaj umierali – mówił abp. Wojciech Polak.
nowrocławskie lapidarium nawiązuje w swojej formie do jerozolimskiej Ściany Płaczu. W środku bryły pozostawiono wąską szczelinę, przez którą przebija światło. Na macewach widoczne są imiona dawnych mieszkańców tej ziemi: Ahron, Awraham, Cwi Hirsz, Ejdel, Jaakow, Jehuda, Josef, Meir, Miriam, Mosze, Rachel, Riwka, Sara i wiele innych. Za ścianą i w gabionach złożono setki małych fragmentów macew.
Uroczystość odsłonięcia Lapidarium dopełniła wystawa plenerowa o inowrocławskich Żydach przygotowana przez Muzeum im. Jana Kasprowicza.