Przegląd zagraniczny: Napięcia między Berlinem i Moskwą oraz protesty klimatyczne

Archiwum / Bogusław Białas

Archiwum / Bogusław Białas

Około 30 tys. Brytyjczyków protestowało pod koniec kwietnia w Londynie domagając się bardziej wyraźnych działań na rzecz ratowania klimatu. Mniej liczne protesty odbywały się też w innych miastach Europy zachodniej. Jedną z głównych przyczyn jest najnowszy raport, z którego wynika, że średnie temperatury w Europie wzrastają najszybciej.

Copernicus Climate Change Service, agenda klimatyczna Komisji Europejskiej opublikowała kilka tygodni temu raport z którego wynika, że średnie temperatury w Europie wzrastają dwukrotnie szybciej niż wynika to ze średniej dla całego świata. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia temperatura w Europie była o 2,2°C wyższa niż w epoce przedindustrialnej. Z tego powodu rok 2022 był bardzo ciężki jeżeli chodzi o falę upałów w Europie. Copernicus przy tworzeniu swoich raportów współpracuje blisko z naukowcami.

 

Autorzy podkreślają przy tym, że powodowało to niebezpieczne warunki dla zdrowia ludzkiego. „Dokument zwraca uwagę na niepokojące zmiany klimatu w Europie, w tym najgorętsze lato w historii – tymi słowami komentuje ten raport SmogLab.pl.

 

Drugi z istotniejszych tematów, które poruszamy w dzisiejszym wydaniu, to oziębienie relacji dyplomatycznych pomiędzy Rosją i Niemcami. Niemcy wydaliły ostatnio 50 rosyjskich dyplomatów, co z kolei ma wynikać z podejrzeń, iż rosyjski korpus dyplomatyczny w dużej ilości stanowią szpiedzy. Więcej o tym w materiale filmowym.

 

Wspominamy też o sytuacji powyborczej w Finlandi.

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/eR7MkN2Uids” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]