W dzisiejszym wydaniu skupiamy się głównie na ukraińskim froncie, gdzie Rosjanom udało się zmusić ukraińskie siły do cofnięcia się z Bachmutu na jego obrzeże, bitwa o to miasto toczy się od sierpnia 2022 roku i dla Rosjan oznaczała utratę około 100 tys. żołnierzy, z tego 20 tys. zabitych. W rosyjskich mediach ta sprawa przedstawiana jest propagandowo, ale zdaniem ekspertów nie przynosi to specjalnej korzyści Rosji, są nawet głosy, że wkrótce Rosjanie i tak będą musieli się cofnąć.
Dzisiaj powiemy też o przyszłości relacji polsko-węgierskich, bowiem ostatnio widzimy sporą różnicę zdań Warszawy i Budapesztu w temacie Ukrainy – Sam fakt, że w sąsiednim kraju ludzie cierpią, umierają powoduje, że powinniśmy być zmartwieni. To wszystko dzieje się obok nas – mówi w rozmowie z nami ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács – Kluczem do spokoju Europy jest fakt, żeby wojna sprawiedliwie się zakończyła.
Poruszamy też sprawę masowych protestów w Serbii o charakterze antyrządowy, które są następstwem masakry jakiej dokonał w szkole jeden z uczniów zabijając z broni ojca kilkanaście osób. Wspominamy także o studentach z Włoch, którzy śpią w namiotach w ramach protestu przeciwko wysokim cenom wynajmu mieszkań. Ta sprawa pokazuje deficyt akademików w Italii, w szczególności w Mediolanie. Sprawdzamy też jak wygląda sytuacja powyborcza w Finlandii blisko 2 miesiące po wyborach.