Centralne Biuro Antykorupcyjne przedstawiło sejmowi sprawozdanie o działaniach operacyjno-procesowych, widoczny jest wzrost liczby zarzutów i podejrzanych w 2022 roku – główne typy podejmowanych działań dotyczą wyłudzania różnego rodzaju dotacji, oszustw na podatku VAT, nieprawidłowości przy przetargach, ale też jest wątek związany z mafią lekową. Jest też sytuacja związana z wprowadzeniem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego w zamian za korzyść majątkową.
W latach 2020-2022 CBA prowadziło 750 spraw operacyjnych, z czego najwięcej wszczęto w 2022 roku, bo aż 385. Przełożyło się to na 869 podejrzanych, którym postawiono łącznie ponad 3,1 tys. zarzutów. To o prawie tysiąc więcej zarzutów niż w latach 2020 i 2021.
CBA szacuje, że ujawnione w 2022 roku przestępstwa naraziły Skarb Państwa na stratę ponad 390 mln zł, jednocześnie wysokość uzyskanych łapówek przy tych sprawach oszacowano powyżej 12,7 mln zł.
Centralne Biuro Antykorupcyjne chwali się, że w 2022 roku przeszło pozytywnie międzynarodowy audyt ze strony Grupy Roboczej OECD do spraw Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych. CBA zamierza też aktywniej włączyć się we współpracę z uczelniami, w celu większej prewencji antykorupcyjnej wśród osób chcących pełnić funkcje publiczne.