W poniedziałek na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I na Jachcicach miało miejsce symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję, która ma być pierwszym krokiem w odejściu bydgoskich elektrociepłowni od węgla. Paliwo gazowe, które co prawda nie jest uznawane za w pełni ekologiczne, Komisja Europejska traktuje jako paliwo przejściowe w ramach realizacji zielonej transformacji. Inwestycja ma się zakończyć do połowy bieżącego roku.
Jest to długo planowana inwestycja, pierwotnie miała zakończyć się przed końcem 2022 roku, ale rusza teraz.- – Inwestycja w Elektrociepłowni Bydgoszcz I wpisuje się w realizację celu Grupy PGE, który zakłada 70% udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do 2030 r. – mówi Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. – Priorytetem z perspektywy działalności naszej spółki jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz dbanie o jakość powietrza w poszczególnych lokalizacjach. PGE Energia Ciepła rozwija się, inwestując w nowe instalacje, spełniające obowiązujące i przyszłe normy środowiskowe. Budowa nowych jednostek wytwórczych zasilanych gazem ziemnym w Bydgoszczy, mająca na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko, to bardzo ważna inwestycja będąca kolejnym krokiem w transformacji ciepłownictwa w naszym kraju.
Nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy. Jej zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy.
Inwestycje w niską emisję planowane także w drugiej elektrociepłowni
W grudniu uprawomocniła się decyzja środowiskowa dla budowy źródła energii kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy min. 50 MWe, składającego się z silników gazowych, a także źródła rezerwowo-szczytowego w ramach Elektrociepłowni Bydgoszcz II zlokalizowanej na Kapuściskach. Ta inwestycja ma się zakończyć na początku 2025 roku.