Szczyrk będzie jednym najnowocześniejszych kompleksów biegowo-biatlonowych na świecie. Ten projekt również realizują bydgoscy architekci

Szczyrk będzie jednym najnowocześniejszych kompleksów biegowo-biatlonowych na świecie. Ten projekt również realizują bydgoscy architekci

Architekci z bydgoskiej pracowni Archigeum rozgłos w świecie sportu zdobyli główni za sprawą prac nad prototypowym tunelem aerodynamicznym dla skoków narciarskich i z realizacji Kompleksu Średniej Krokwi w Zakopanym. Na tym jednak nie koniec narciarskich realizacji, na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu pracują nad rozbudową bazy narciarskiej w Szczyrku.

 

W ubiegłym tygodniu w Szczyrku odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Kamila Bortniczuka – Trasy biegowe i biathlonowe na Kubalonce to jedna z wielu inwestycji realizowanych w COS-OPO w Szczyrku. Zbudujemy absolutnie unikalny, TOP 3 na skalę światową obiekt, który pozwoli na organizację imprez rangi mistrzostw świata, czy Pucharu Świata – zapowiadał.

 

Na Skrzycznem powstanie nowa kolej kanapowa z siedziskami sześcioosobowymi. Wyciąg będzie miał długość 1150 metrów i ma poruszać się z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Będzie mógł przewieźć tysiąc osiemset osób w ciągu godziny. Z kolei nowy wyciąg orczykowy będzie miał długość 450 metrów i zdolność do przewiezienia na górę 790 osób w ciągu godziny. Przetarg na inwestycje na Skrzycznem zostanie rozstrzygnięty za dwa tygodnie. Trasa narciarska na Skrzycznem będzie miała długość 1150 metrów i różnicę poziomów wynoszącą 300 metrów. Trasa ma homologację FIS w slalomie gigancie i slalomie.

 

 

 

Podczas konferencji przedstawiono również koncepcję rozbudowy tras biegowo-biathlonowych Kubalonka, gdzie ma powstać infrastruktura pozwalająca na organizację nie tylko profesjonalnych treningów, lecz także zawodów najwyższej klasy. Powstać ma m.in. tunel z halą i systemem mrożenia, a także hala garażowa z zapleczem technicznym oraz częścią biurowo-administracyjną i trybuną na dachu.

 

– To inwestycje strategiczne z perspektywy rozwoju polskiego sportu wyczynowego. To, co dziś zapowiedzieliśmy, to zupełnie nowe oblicze COS-u w Szczyrku, inwestycja w nowe wyciągi, w nową trasę, która miałaby służyć tylko i wyłącznie polskim sportowcom, polskim klubom sportowym, wyłączona z turystyki, trasa trudniejsza, wymagająca, oblodzona, dostosowana do najwyższych FIS-owskich warunków. Myślę, że jest to zupełnie nowa jakość w tej części Polski, jakość, która będzie doceniana nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale i na świecie, co pozwoli rozgrywać tutaj imprezy najwyższej rangi, również igrzysk olimpijskich, do których standardów będziemy ten obiekt dostosowywać – podkreślił minister Bortniczuk.

 

Bydgoscy architekci z ministrem Bortniczukiem

 

– Współpracowaliśmy z odważną pracownią, która nie bała się śmiałych rozwiązań, a niektóre również podpowiadała – powiedział Tomasz Laszczak, dyrektor ośrodka COS w Szczyrku. Okazuje się, że tą pracownią jest bydgoska Archigeum.

Fakt zaangazowania w ten projekt potwierdza Przemysław Gawęda z Archigeum Opracowaliśmy obiekt, który będzie wyznaczał standardy dla tego typu sportowej infrastruktury. Byliśmy na kilku obiektach w europie aby zapoznać się ze standardami min. w Nowym Mescie w Czechach. Chcemy aby Polski obiekt był lepszy, nowocześniejszy i w takim wydaniu jego projektujemy. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie mogło pomóc tej inicjatywie zaistnieć – mówi Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum.